Sağlık

Alçı Sonrası Şişlik ve Morluk Nasıl Geçer?

Alçı Sonrası Şişlik ve Morluk Nasıl Geçer? – Alçı sonrasında zaman zaman belirli olumsuz durumlar gözükebilmektedir. Buna göre birçok kişi, bu olumsuz durumların giderilebilmesi adına çeşitli yollara başvurmaktadır. Kırık sonrası ödem ve farklı durumlar tamamen normal olarak görülmektedir. Doktorlar ise bu konular için bazı tavsiyeler verebilir ancak kendiniz yapabileceğiniz özel tarifler ve uygulamalar da alçı sonrasında alçı bulunan yeri rahatlatabilecek özellikler taşıyacaktır. google

Alçı Neden Takılır?

Alçı neden takılır dediğimizde, bu durum asıl olarak vücudunuzun belirli bir yerinde meydana gelmiş olan burkulma, kırık ve bu tarz çeşitli problemlerde kullanılmaktadır. Bölgenin iyi bir şekilde iyileşebilmesi, fazla hareket etmemesi ve aynı zamanda çeşitli yaralanmalarda bölgenin daha fazla zarar almasını önleme amacı da bulunmaktadır.

Alçılar bölge iyileştikten sonra çıkarılsalar da farklı bölgelere hitaben alçı ne kadar kalır sorusunun cevabı da değişiklik gösterebilecektir. Bu sebeple de en doğru cevabı doktorunuz verebilir.

Aynı anlamda atel kullanımı da belirli uzuvların hareketsiz tutulabilmesi için uygulanmaktadır. Alçı ile aynı işlevi gören atel sonrasında da, alçı sonrasında da insan vücudunun uzun bir süre kapalı kalan belirli bölgesinde farklı durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Alçı Çıktıktan Sonra Oluşabilecek Durumlar Nelerdir?

Alçı çıktıktan sonra vücudumuz bazı reaksiyonlar gösterebilmektedir. Bu reaksiyonlar, hem alçının takılmasına sebep olan duruma hem de alçının sıkı yapısına, derinin hava almasına izin vermemesine ve farklı durumlara hitaben olabilecektir. Buna göre alçı sonrasında vücudun verebileceği tepkiler şu şekilde sıralanabilir;

  • Şişlik
  • Morluk
  • Ödem
  • Kaşıntı
  • Acı
  • Hareket güçlüğü

Alçıdan sonra şişlik ise en çok şikayet edilmekte olan konulardan biridir. Bunun yanında kırık sonrası morluk oluşması da önümüze çıkmaktadır. Bu çeşitli şikayetler için ilaçlar kullanılsa da aynı zamanda kırık sonrası şişlik bitkisel tedavi yöntemlerine başvurularak da çözülebilmektedir. Bu sebeple de internet üzerinde veya doktorlarınızın önerebileceği bitkisel tedaviler de bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir – Gizli numara engelleme

Alçı Çıktıktan Sonra Neden Şişlik ve Morluk Oluşur?

Alçı çıktıktan sonra vücudun ve derinin verdiği reaksiyonlar bahsedildiği üzere farklılık gösterebilmektedir. Bununla birlikte özellikle alçı çıktıktan sonra şişlik neden olur dediğimizde bu sorunun birkaç alternatif cevabı olabilir. Buna göre özellikle bir ameliyat geçirildikten sonra uzvun alçıya alınması, iyileşme sürecini geciktirebilecektir.

Fazlasıyla hareketsiz kalan uzuv kendini alçı çıktıktan sonra toparlamaya başlar ve bu durum da ödeme sebep olabilir. Bunun yanında bu durum, toplar damar tembelliği olarak da adlandırılmaktadır. Bu durumun önlenebilmesi adına ise bandajlar takılabilmektedir.

Alçı sonrası morluk neden oluşur dediğimizde ise benzer bir sebebi olacaktır. Buna göre sıkı bir şekilde bağlanmış ve aynı zamanda hava almayan uzuv, alçı ve atel çıkarıldıktan sonra tepki verebilmektedir. Bu durumlar tamamen geçici olarak görülmektedir.

Alçı Çıktıktan Sonra Şişlikler ve Morluklar Nasıl ve Ne Zaman Geçer?

Alçıdan sonra şişlik nasıl geçer dediğimizde ise bu işlem için kullanılabilecek belirli ilaçlar ve doğal yöntemler vardır. Bunun yanında bol miktarda oksijen alınması, vücuda giren her türlü gıdaya dikkat edilmesi önemlidir. Bu durum, ödemleri hızla azaltacaktır. Buna göre protein, vitamin ve mineral alımı oldukça önemli görülmektedir.

Alçıdan sonra morluk nasıl geçer dediğimizde ise belirli kremler doktorlar tarafından tavsiye edilebilecektir. Bunun yanında uzvun hassas oluşu da göz önünde bulundurulmalıdır. Alçıdan sonra şişlik ve morluk ne zaman geçer sorusunun cevabı ise asıl olarak birkaç gündür. Buna göre yaklaşık bir hafta içerisinde hücre onarımları kendini göstermeye başlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu