Otomobil

Araba yağ yakıyor ? Nedenleri ?

Araba yağ yakıyor ? Araba Nasıl Yağ Yakar?

Araba motorlarında pek çok birbiri ile temas halinde çalışan parça bulunmaktadır. Bu parçaların birbiri ile sürtünerek ısınması ve aşınmasını engellemek amacıyla parçaların arasında yağlama sağlanarak bunların aşınma ve sürtünmenin geçilmesi sağlanmıştır.   google

Sürtünmeyi engelleyen madeni yağlar zaman içerisinde incelerek kendilerine verilen görevi yerine getirememektedir bu nedenle belirli periyotlarda değiştirilmesi gerekir. Yağ değişim zamanı dışında anormal olarak eksilmesi bazı arızalara işaret etmektedir. Anormal bir şekilde yağ eksilten araba motorlarında ilk kontrol edilmesi gereken yağ kaçaklarının olup olmadığıdır. Yağ kaçağı tespit edilememişse araç motorunuz yüksek ihtimalle yağ yakıyordur.

 Araç Motoru Neden Yağ Yakar?

Araç motorlarında silindir ve silindirlerin içerisinde çalışan üzerinde segmanlar olan pistonlar bulunmaktadır. Segman ve pistonların üzerinde yakıt hava karışımı, alt kısmı ve segman yanlarında ise sürtünmeyi engelleyen madeni yağ bulunmaktadır. Zamanla meydana gelen aşınma ve başka nedenlerden dolayı yağ segman ve pistonların üst tarafında bulunan yakıt hava karışır ve yanarak egzozdan dışarı atılır.

 Silindir Piston Ve Segmanların Aşınma Nedenleri Nelerdir?

Öncelikle 25-30 yaş üzeri ve 500 bin kilometre üzerinde bulunan arabalarda yağ yakma normal karşılanır. Bunların dışında;

l Yağ değişim zamanında değiştirilmeyen yağlar incelerek sürtünmeyi engelleyemez hale gelir.

l Yağ kaçağı olması sonucu araç yağsız çalışarak piston, segman ve silindirlerin aşınmasına neden olur.

l Pistonların üzerinde bulunan segmanlar uzun zaman çalışma sonrası gevşeme yapması nedeniyle yağ piston üzerine çıkar.

l Araç motorlarının uzun süre boyunca yüksek devirlerde çalışması yağ yakımına sebep olur.

l Subaplarda meydana gelen arızalar sonucu yine yağ yakıt hava karışımına karışarak yanar.

Araç Motorunun Yağ Yaktığı Nasıl Anlaşılır?

Motorun yağ yakmasının anlaşılmasının en kolay yolu motor yağını sıklıkla kontrol etmektir. Motorda herhangi bir yağ kaçağı olmamasına rağmen yağ seviyesinde eksilme motorun yağ yaktığının göstergesidir. Motorun çalışması esnasında egzozdan çıkan gazın rengi de yağ yakımına işaret edebilir. Egzozdan çıkan mavi ve gri renkli duman motorun yağ yaktığını gösterir. Bunlar dışında motor yağ çubuğunu çektiğimizde çubuk yuvasından ve yağ doldurma kapağının bulunduğu yeri açtığımızda buralardan hava geliyorsa motor yağ yakıyordur.

Motor Yağının İçerisine Katkı Maddesi Koymak Yağ Yakımını Engeller Mi?

Motor yağının yanması aşınma ve arızalardan dolayı yağın yakıt-hava karışımı arasına geçmesi nedeniyle meydana gelir. Bu nedenle katkı maddeleri yağ yakımını engellemezler.

Araç Motorlarının Yağ Yakımı Nelere Neden Olur?

Araç motorlarının yağ yakımı sürekli olarak yağın eksilmesine neden olur. Eksilme sonrası yağ tamamlanmaz ise motor içerisinde sürtünme aşınmaların artmasıyla parçaların bozulmasına ve hatta motorun kilitlenerek dönmesine engel olabilir. Bunun sonucunda motorun komple değişmesi ya da motor içerisinde bulunan silindir, piston, gömlek ve segmanların değişmesine neden olarak yüksek miktarda maddi hasara yol açabilir.

Araç motorunuzun yağ yaktığı yönünde belirtileri fark ettiyseniz hiç vakit kaybetmeden yetkili servis ve kendini ispatlamış ustalara giderek motorunuzun kontrol ve tamirini yaptırmanız tavsiye edilir.

Araba yağ yakıyor ? Nedenleri ?

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu