GENEL

Asya Kaplan Sivrisineği nedir?Zararları nelerdir?

Asya Kaplan Sivrisineği nedir? Zararları nelerdir? Asya Kaplan sivrisineği  veya diğer adı ile orman sivrisineği Güneydoğu Asya’nın tropikal bölgelerine özgü bir sivrisinek türüdür. Mal taşımacılığın Uluslararası boyutta olması nedeni ile birçok ülkeye yayılmıştır. Ülkemizde İstanbul başta olmak üzere birçok ilimizde görülmüştür. Uzmanların görüşüne göre sineğin elbiseye konması ile virüs bulaşma riskinin olmadığını kan emdikten sonra virüs bulaştırma riskinin olduğunu belirtiyorlar. Uzmanlara göre ülkemizde bulunan Asya Kaplan sivrisineğinin henüz virüs taşıma özelliğin bulunmadığı.

Asya Kaplan Sivrisineği yaklaşık 10.mm boyutlarındadır. Üzerinde bulunan siyah ve beyaz desenler ’den dolayı kaplan sivrisineği adı verilmiştir. Erkek türleri dişi türlerine göre daha küçüktür. Kan emdiği Bölge’de genellikle kızarıklık yapar.

Asya Kaplan Sivri Sineğinin Zararları

Asya Kaplan Sivri Sineğinin İnsan sağlığı açısından tehlikeli olmasının sebebi birçok virüs taşıyıcı olma özelliği. Bu virüsler ısırılmadan sonra bir çok enfeksiyona sebeb olmakta.

Bu virüslere göz atmak gerekirse. Dang virüsü ,nil virüsü , zika virüsü ve Chilkugunya virüsü liste yer almaktadır.

Asya Kaplan Sivrisineğinden korunmak için yapılabilecek önlemler.

Öncelikle sineğin yoğun bulunduğu yerlerde daha az vakit geçirilmelidir.

Açıkta ağzı açık su dolu kovalar vb. şeyler bırakılmamalı. Bunlar sivrisineğin üremesine sebep olmakta.

Sineğin bulunduğu ortamlarda uzun kollu kıyafetler tercih edilebilir. Bunun dışında giyilen elbiselerin açık renkli olması da ayrı bir önerilerden.

Sinek kovucu ürünler kullanılabilir

Evler için özellikle camlar ’da sineklik kullanılması öneriliyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu