NEDIR ?

Atık Yönetimi Ve Sıfır Atık Projesi Nedir ?

Atık yönetimi, atıkların oluşumunun engellenmesi, kaynağında azaltılması, tekrar kullanılması, çeşidine ve özelliğine göre ayrılması, biriktirilmesi, toplanması, geçici depolanması, taşınması, ara depolanması, geri dönüşümü, enerji kazanımı dahil geri kazanılması, bertaraf  işlemleri sonrası izlenmesi, kontrolü ve denetim faaliyetlerini kapsar. Kısacası, atık miktarının azaltılması, atık geri dönüşümünün sağlanması ile ilgili konuların tamamı atık yönetimini içerir.          

Gelişmiş ülkelerin çoğu atık yönetimi faaliyetlerinde etkin rol alırken, gelişmekte olan ülkelerde  bu konu büyük bir sorun olmaya devam etmektedir.

Türkiyede de çevrenin korunması için birçok çalışmanın sonucu olarak ”Sıfır Atık Projesi” uygulanmaya başlanmıştır. Proje, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilmektedir.

Projenin hedefi, savurganlığın önlenmesi, kaynakların etkin kullanılması, atık oluşumunun engellenmesi veya en aza indirilmesi, atığın olması halinde ise kaynağında ayrılması ve geri kazanılmasının sağlanmasıdır.

Bu bağlamda sıfır atık, atıkların daha oluşum aşamasındayken bertaraf edilmesini sağlayarak enerji ve maliyetin önemli ölçüde azaltılmasını sağlar. Bu nedenle sıfır atık uygulaması yalnızca sanayide ve üretimde değil günlük hayatta da özümsenmelidir. Özellikle tasarruf toplumun en küçük birimi olan aileye ve bireylere indirgenmelidir. Çünkü gelir-gider dengesinin ilk öğrenildiği yer aile ortamıdır ve o kişinin tasarruf ve tutumluluk değerleri yine ailede şekillenmeye başlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu