Dini

Bayram Nedir?

Bayram Nedir?

“Bayram nedir” diye bir soru yönelttiğimiz zaman akıllara ilk olarak tatil gelir. Evet, günümüzdeki bayramların çoğu tatil amaçlı olarak kullanıldığı için bu cevabın verilmesi çok normaldir. Size bayramın anlamını ve içinde barındırdığı amacını anlatalım. Bayram, ‘huzur ve sevinç” günü anlamına geliyor. Dini bayramlar ise, yeryüzünde yaşayan çeşitli dinlere, topluluklara ait insanların inançları doğrultusunda kutladığı günlerdir. Bu bayramları diğer bayramlardan ayıran özel ibadetleri olmasıdır. Müslümanların iki dini bayramı vardır. Bu bayramlar Ramazan ve Kurban bayramıdır. Ramazan ve Kurban bayramları hicretin ikinci yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Dini bayramların ulusal bayramlardan bir diğer farkı ise ay takvimine göre düzenlendiğinden her yıl bir önceki yıla göre 10 gün erkene gelir. Bayramın bir önceki gününe arafe deniliyor.

Ramazan Bayramı

Ramazan ayı boyunca farz olunan orucun sonunda kutlanan bayramdır. Şeker Bayramı olarak da ifade edilen bu bayramın ilk günü, Şevval ayının birinci günüdür. Ramazan ayında sonra yani Şevval Ayı içinde 6 gün oruçlarını tutmanın da çok büyük bir sevabı vardır. Ramazan Bayramı, Şevval ayının ilk günü başlar, üç gün sürer.

Kurban Bayramı

Hz. İbrahim Peygamber döneminden itibaren günümüze taşınan ibadeti olan bayramlarımızdan bir diğeridir. Bu bayram kurban kesme ibadetinden gelir. Maddi gücü elveren Müslümanların kestirdiği kurban eti, evine et girmeyen, durumu olmayan kişilere dağıtılarak onların da et yemeden mahrum bırakmadığı yardımlaşmanın, hayrın bol olduğu bir bayramımızdır. Bu, Müslümanlar arasındaki dayanışma ve kardeşlik duygusu artar. Kurban Bayramı ise Zilhicce ayının 10. günü başlar, dört gün sürer.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu