Tasarım

Doğal Taşlarla Bahçe Düzenlemesi

Doğal taşlarla bahçe düzenlemesi ya da bir diğer adı ile peyzaj, günümüzde oldukça önem verilmekte olan mimari bir konsepttir. Bununla birlikte peyzajın yapılımı ise pek çok farklı etkene göre değişebilecektir. Bu anlamda bahçe alanı, genel dizaynı etkili olan unsurlar arasında olsa da, bahçe düzenlemesi yapılacak olan malzemeler de büyük önem taşımaktadır. google.com

Özellikle doğal taşlarla bahçe düzenlemesi, otantik olmasının yanında modern ve bir o kadar da şık bir konsept olarak görülmektedir. Bu anlamda da birçok bahçe düzenlemesinde tercih edilmektedir.

Bahçe Düzenlemesinde Kullanılabilecek Taşlar Hangileridir?

Bahçe düzenlemesinde kullanılabilecek taşlar oldukça çeşitlidir. Bu anlamda her bir taşın görünümü ya da oluşturacağı dizayn ve bahçenize katacağı hava farklı olduğundan çeşitli türden taşlar kullanılabilmektedir. Peyzaj için doğal taşlar ise şu şekilde verilebilmektedir;

 • Pişmiş toprak taşları
 • Bazalt
 • Andezit
 • Mermer
 • Çakıl taşlar
 • Dolomit

Bu taşlar, genel anlamda süs amacı ile kullanılmakla birlikte renkleri ve şekilleri açısından da farklılık göstererek bahçe dizaynı için hoş bir görünüm oluşturabilmektedir. Bu anlamda kullanılacak olan taşın çeşidi tamamen size kalmış bir durumdur. Hangi taş ile nasıl bir dizayn yapılabileceği konusunda ise uzmanlardan ve internet üzerinde bulunan resimlerden yararlanabilirsiniz.

Doğal Taşlarla Bahçe Düzenlemesi
Doğal Taşlarla Bahçe Düzenlemesi

Doğal Taşlarla Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Doğal taşlarla bahçe düzenlemesi nasıl yapılır dediğimizde ise bu iş için kullanılabilecek olan belirli dizaynlar vardır. Örneğin en çok kullanılan durum, evinizden bahçenizde bulunan bir oturma alanına doğru giden taş bir yol yapmaktır. Aynı anlamda bu oturma alanının çevresini de taşlarla düzenleyebilirsiniz. Burada hangi taşı kullanacağınız yapacağınız dizayna da bağlı olabilir. Daha modern bir görünüm elde etmek için beyaz ve şekilli taşları kullanabilirken aynı anlamda daha otantik ve çabasız bir görünüm için kahverenginde taşlar kullanılabilir olacaktır.

Hem az masraflı hem de hoş bir görünüm sağlamakta olan bu yöntem sayesinde bahçenizde güzel bir hava oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir – Bilgisayarım Windows 11’i kaldırır mı?

Doğal Taşlar ile Bahçe Düzenlemesinde İzlenebilecek Yollar Nelerdir?

Bahçe düzenleme şekilleri farklılık gösterse de birkaç özel dizayn içerisinde hoş ve şık bir görünüm kanıtlanmıştır. Bu anlamda toprak zemine taş döşeme yöntemini kullanabilir ya da çakıl taşları ile bahçe düzenleme yapabilirsiniz. Burada birkaç örnek vermek, durumu kolaylaştırabilecektir. Bu anlamda dikkat etmeniz gereken unsurlar, şu şekilde sıralanabilir;

 • Bahçenin ana planı önceden oluşturulmalıdır
 • Yürüme yollarına düz taşlar tercih edilebilir
 • Ekim alanı olarak yapılandıracağınız bölgeler için çevreyi saracak ve girişi engelleyecek engebeli taşlar kullanılabilir
 • Çiçeklerin çevresinde olacak taşlar, çiçeklerin güzelliğini ortaya koyabilmesi adına sade tercih edilebilir
 • Taşların etrafında çeşitli çiçekler kullanılarak hoş bir görünüm yakalanabilir ve sınırlar çizilebilir

Bu fikirlerden bir ya da birkaç tanesini kullanarak bahçenizde hoş bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Doğal Taşlarla Bahçe Düzenlemesi
Doğal Taşlarla Bahçe Düzenlemesi

Alternatif Bahçe Peyzajı Fikirleri

Bahçe peyzaj taşları modelleri sonrasında değinilmesi gereken bir diğer konu da alternatif olacak peyzaj yöntemleri olacaktır. Buna göre taşları daha sınırlı bir alan içerisinde kullanabilirsiniz. Bunun yerine çeşitli çiçekler, heykelcikler, çim ve farklı türde ışıklandırmalar da bahçenizin ruhunu öne sürecek durumlar arasındadır.

Bunun yanında bahçenizin büyüklüğüne ve şekline ya da aklınızda bulunan dizayna uygun olarak da farklı bahçe dekorasyon fikirleri ortaya çıkarabilirsiniz. Bunun için peyzaj mimarı olan kişilerden de yardım alabilirsiniz. Bahçe düzenlemesi konusunda eğitim almış olan bu kişiler, evinize ve elbette sizin zevkinize uygun olacak çeşitli fikirleri size sunabilir ve hemen uygulamaya geçebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu