Yaşam & Diyet

Çölyak Hastaları Ne Yemeli?

Çölyak hastaları gluten içermeyen sağlıklı her besini ölçülü şekilde tüketebilirler. Tahıl grubundan pirinç ve mısırdan yapılan yiyecekler çölyak hastalarının rahatlıkla tüketebileceği besinlerdir.

Gluten alerjisi olanlar kahvaltıda ne yemeli ya da çölyak hastaları kahvaltıda ne yiyebilir diye düşünüyor olabilirsiniz.  Ekmek seçimlerini mısır ekmeğinden yana yapabilecekleri gibi glutensiz un ile kendi ekmeklerini yapabilir veya piyasada yer alan glutensiz ekmekleri tercih edebilirler.

Aynı zamanda piyasada bulunan glutensiz makarna, bisküvi de menülerini çeşitlendirebilmek için rahatlıkla tüketebilecekleri besinler arasında yer alır. Çölyaklı bireyler beslenmelerinde süt, yoğurt, pirinç ve pirinç unuyla yapılan sütlü tatlılar, kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, peynir, her türlü sebze-meyve, bal, reçel, pekmez, marmelat, pirinç ve sebze çorbaları, patates, meyve suları ve çaya yer verebilirler.

Gluten nasıl azaltılır diye düşünüyorsanız paketli gıdaların içindekiler bölümünü dikkatli incelemeniz gerekir. Paketli ürün tercihi yapacakları zaman mutlaka ‘gluten içermez’ ibaresi yer almasına dikkat etmelidirler.

Gluten Ne Kadar Zamanda Vücuttan Atılır?

Vücudun tamamen glutenden arınması yaklaşık 3 ay sürebilir.

Kahvenin İçinde Gluten Var mı?

Kahvede gluten yoktur.

Gluten Şişkinliği Nasıl Geçer?

Bol su içmek, dinlenmek ve aktif kömür almak yardımcı olabilir. Glutensiz beslenmede dikkat edilmesi gerekenler ve pratik öneriler nelerdir? Aynı evde glutenli beslenen kişiler varsa glutenli ve glutensiz gıdalar mutlaka özenle ayrı tutulmalıdır.

Glutensiz beslenmede istikrar önemlidir özellikle kabızlık gibi şikayetleri gidermek için bu beslenmeyi seçen ve şikayeti yok olanların sorunun geri dönmemesi için kararlılıkla glutensiz beslenmeye devam etmeleri gerekir. Ambalajlı gıdalarda içindekiler kısmının dikkatli kontrolü de glutensiz beslenmede önemlidir. Glutensiz beslenmeye geçişte en pratik öneri glutensiz tarifler listesi çıkarmaktır. Bu liste hem motive edici olacaktır hem yol haritası sağlayacaktır.

Glutensiz Beslenme Zararları Var mıdır?

Gluten diyeti yapanların niasin, tiamin, riboflavin, B vitaminleri ve folat eksikliği yaşama ihtimaline karşı dikkatli olması gerekir. Eksikleri tamamlamak için normalde glutenli besinlerden alınan vitamin ve minerallerin farklı besin gruplarından nasıl alınabileceği incelenmeli ve öğünler düzenlenmelidir.

Glutensiz Diyeti Kimler Yapamaz?

Gluten duyarlılığı olmayan çocuklar ve gençler, yaşlılar ve hamilelerin gluten diyeti yapması önerilmez. Gluten diyeti neden yapılır, hangi hastalıkları iyi gelebilir? Glutensiz beslenme başta çölyak olmak üzere kansızlık, sindirim sorunları, depresyon, huzursuz bacak sendromu gibi rahatsızlıklara da iyi gelebildiği gözlenmektedir.

Herkes Glutensiz Beslenmeli mi?

Glutensiz beslenmeyle ilgili bilimsel araştırmalar sürmektedir. Çölyak hastalarının glutensiz beslenmesi gereklilik iken diğer kişilerin bu beslenme türünü tercih etmeleri bir opsiyondur.

Glutensiz Beslenme Pahalı mı?

Glutensiz beslenmede tüketilebilecek ürünleri ve gıdaları hazır şekilde almak isterseniz ücretlerin yüksek olduğu söylenebilir. Glutensiz tarifleri kendiniz yaparak maliyeti düşürebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu