Yaşam & Diyet

Diyet Tedavisi ile Kilo Verme

Diyet tedavisi ile kilo verme sürecinde sağlıklı bir sonuç almak için haftalık kilo kaybının 0, 5-1 kg arasında olması gerekmektedir. Ancak verilen kiloların vücuttaki fazla yağlardan olması çok önemlidir. Bunun belirlenmesi için bioelektrik empedans sistemi denilen ve vücut bileşimini analiz eden özel bir tartı kullanıyoruz.

Vücut komposizyonu analizi ile vücut yağ kitlenizi, kas ve sıvı oranınızı, metabolizma hızınızı, varsa kilo fazlalıklarınızın tahmini hangi bölgede olduğunu, metabolizma yaşınızı, organlar etrafında yağlanma durumu gibi, vücudunuzun o anki durumunu belirleyen verilere ulaşılmış olursunuz.

Her hafta tekrarlanan ölçümlerle verilen kiloların yağ dokusundan mı yoksa kas dokusundan mı olduğunu belirleyip kişilerin beslenme programlarını buna göre düzenliyoruz.

Diyet tedavisi programlarında hedef, istenilen ağırlığa ulaşıldıktan sonra bu ağırlığın yaşam boyu korunması, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığının yaşam tarzı haline getirilebilmesidir.

Kilo verme amaçlı zayıflama programı uygulamak, kişilerin moral ve diyet yapma gücünün sürekli korunmasını gerektiriyor. Diyet tedavisi boyunca boyunca kişiler beslenme ve diyet uzmanlarının takibinde oluyor.

Diyet Tedavisine Ek Tedavi Yöntemleri

Egzersiz Tedavisi

Obez hastalar, aşırı kiloları nedeniyle çoğu zaman spor yaparken sağlık sorunları yaşıyor; örneğin binen aşırı yük nedeniyle diz ekleminde oluşan problemler yapılan sporu etkiliyor. Bu sorunlar, hastanın egzersizi tamamen bırakmasına yol açıyor, hasta daha fazla kilo alıyor ve bir kısır döngüye giriyor.

Bu hastaların egzersize tekrar başlayabilmesi için, Acıbadem Sağlık Grubu’nda görev alan obezite uzmanları, sağlık durumuna en uygun, onu zorlamayacak, yüzme, su jimnastiği gibi egzersizlerden oluşmuş bir program düzenliyor. Genellikle haftada en az 3 gün yapılacak 45 dakikalık bir aktivite bile, hastanın kilo vermesinde etkili olabiliyor.

Davranış Değişikliği Tedavisi

Diyet tedavisi ve egzersiz programları hastanın kilo vermesinde etkili olabiliyor. Ancak hastanın bu programları, belirli bir süresi olan kürler gibi görmesi ve bitiminde eski sedanter yani hareketsiz yaşantısına dönmesi tekrar kilo almasına yol açabiliyor.

Bu hastalara, yaşam alışkanlıklarında değişiklikler yapmaları, örneğin sürekli araba kullanmak yerine metroya binmeleri, hafta sonları yemek programları yerine trekking, kayak gezileri gibi spor aktiviteleriyle dolu farklı programlara ağırlık vermeleri öneriliyor.

İlaç Tedavisi

Hastanın kilo almasına neden olan herhangi bir hastalığı metabolik sorunu varsa (reaktif hipoglisemi, insülin direnci gibi) bu sorunlara doktor denetiminde ilaç tedavisi uygulanıyor.

Ancak ilaç tedavisinden, direkt olarak obezitenin ilaçla tedavisinin anlaşılmaması gerekiyor.Çünkü henüz obezite tedavisi için reçete edilebilecek, FDA onaylı gerçekten güvenli ve etkili bir ilaç bulunmuyor.

Diyet Listesi

Sağlıklı beslenme, özellikle son yıllarda dikkat çeken konulardan biri haline geldi. Obezitenin gün geçtikçe artması ile insanlar fazla kilolarından kurtulmak için çeşitli diyetlere başvuruyor.

Bu diyet listelerinin başında genellikle son dönemlerde moda olan listeler yer alıyor. Fakat sürekli diyet yapmak da bir süre sonra takıntıya sebep olabilir. Bu gibi durumlar için diyetisyenlerden yardım alarak, yapılacak çeşitli ölçümler sonucunda diyetisyeninizin uygun gördüğü diyet listesi ile sağlıkla zayıflayabilirsiniz.

Genellikle yüksek protein ve düşük karbonhidrat içerikli diyetler, hızlı bir kilo verdirme yöntemi olarak görülse de uygulayanların %80’i verdikleri kiloları hızla geri alıyor.

Diyet yaparken kilo verebilmek kadar, verilen kiloyu korumak da oldukça önemli. Bu sebeple uzmanlar rejim yapanlara, listelerini güncel diyet listelerine göre değil, dengeli bir diyet listesi ne göre takip etmeleri konusunda uyarıyor.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve uzun vadede verdiğiniz kiloları koruyabilmek için diyet listenizin fiziksel aktiviteleriniz, ruh haliniz ve beslenme alışkanlıklarınızın göz önüne alınarak size özel planlanması gerekir.

Bazı diyet listelerini uyguladıktan sonra, tartı her ne kadar kilo verilmiş gibi gösterse de, çoğu zaman bir beden bile küçülme olmadığını ve aksine vücutta sarkma ya da genişlemeye yol açtığı görülür.

Eğer vücudunuzda sarkma, genişleme ya da daralma söz konusu değilse dikkatli olunmalıdır! Bu gibi durumlar kaliteli kilo verilmediği anlamına gelir. Özellikle estetik amaçlı bir diyet listesi uygulamak istiyorsanız, diyetle birlikte kas sıkılığı için egzersizde yapmanız gerekir.

Her vücuda göre değişiklik gösteren karbonhidrat-yağ-protein ve vitamin dengesi farklıdır. Uyguladığınız diyet listesi ile bu besinler doğru olarak alınmazsa çeşitli sağlık sorunlarının yanı sıra kas kayıpları ve akabinde vücutta sarkmalar oluşur.

Doğru diyet listesi ve planlamalarla yeterli ve dengeli bir beslenme alışkanlığı elde edersiniz. Hayatınızın içine kolayca adapte edebileceğiniz besin önerileri ile kendinizi daha enerjik ve mutlu hissedersiniz.

Aynı zamanda diyet listelerinde yer alan besin değişimleri ile verdiğiniz kiloları korumayı öğrenirsiniz. Vücut ağırlığı ve yağ oranı ideal aralıklarda yer alırken, kas ve su kaybı yerine yağ kütlesinde ağırlık kaybedersiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu