Spor

Golf Nasıl Oynanır?

Golf Oynarken Amaç ne?

Özel sopalar kullanılarak en az vuruş ile top deliğe sokulmaya çalışılmaktadır. Doğal bir çevrede oynanan golf, her yaş grubuna hitap etmeyi başarmaktadır. Golf oynayan kişinin oyunu kazanması için yüksek konsantrasyona ve pratik bir zekaya sahip olması gerekir. Tek başına sahaya karşı golf oynamak mümkün olabileceği gibi kalabalık bir grupla da oynanabilmektedir.

Golf Nasıl Oynanır?

Başlangıç seviyesinde golf oynayanlar 9 delikli bir alanda mücadele derken, daha profesyonel golf oynayanlar 18 deliği olan golf sahasını tercih etmektedir. 18 delikli bir golf sahasında oynanıyorsa, 18 deliği en az vuruş yaparak tamamlayan kişi, oyunun galibi olmaktadır. Oyunun prensiplerine bağlı kalınması koşuluyla, her golf sahası farklı şekilde tasarlanmaktadır.

Golf Kuralları Nelerdir?

Golf oynarken sportmenlik son derece önemlidir ve golf oynayanların sahaya saygı göstermesi beklenmektedir. Vuruş sırasında sahaya zarar gelmişse gerekli düzeltmeler yapılır ve top izleri silinir. Sopalar sayılmalı ve en fazla 14 sopa ile oynanabilmektedir. Topun teşhis edilmesi önemlidir, teşhis edilmeyen top kayıp sayılmaktadır.

Rakibi olumsuz etkileyecek hal ve hareketlerden kaçınılmalı, sportmen olmaya önem gösterilmelidir. Vuruş hazırlığına başlayan golfçü vuruşu yapana kadar hareket edilmemeli ve konuşulmamalıdır. Deneme vuruşu, bir deliğe oynamadan önce yapılamamaktadır. Yanlış topa oynanması gibi bir durum karşısında iki vuruş cezası verilmektedir.

Golf Tarihi

15. yüzyılın başlarında İskoçya’da ortaya çıkan golf, açık hava sporu olarak kabul edilmiştir. İskoçya’da halk arasında oynanan golf sporunda, yuvarlak taşlar kalın sopalar yardımıyla deliklere sokulmaya çalışılmıştır. Kısa süre içerisinde birçok kişinin beğenisini kazanan golf, tüm dünyaya yayılmıştır. Golfün Avrupa’ya yayılmaya başlaması ile birlikte golf merakı adeta bir hastalık halini almıştır.

Golf sporu gün geçtikçe daha fazla kişiye hitap etmesi, profesyonel bir spor haline gelmesini sağlamıştır. Golf sporunda topa elle temas etmek yasak olup topa ilk vuracak kişi kura ile belirlenmektedir. Dünyada hızlı bir şekilde yayılarak gözde spor haline gelmeyi başarmış olan golf, Türkiye’ye 1895 yılı gibi erken bir dönemde girmiş olmasına rağmen geniş kitlelere yayılamamıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu