GENELSağlık

Göz Altı Morluklarını Kalıcı Yollarla indirme

Göz Altı Morluklarını Kalıcı Yollarla indirme her iki gözün altındaki cilt koyulaştığında ortaya çıkar. Buna neden olabilecek birçok faktör vardır, ancak çoğunlukla evde ilaçlar, tıbbi müdahaleler veya her ikisi ile tedavi edilebilir.
İşte göz altı morluklarından kurtulmak için en iyi tedaviler hakkında bilmeniz gerekenler ve ilk etapta bunlara neyin sebep olduğu.
1. Yeterince uyuyun
Royal Society Open Science’da 2017 yılında yayınlanan bir araştırma , uyku yoksunluğunun görünüm üzerindeki etkilerini inceledi ve dört saat uyuyan kişilerin, sekiz saat uyuyanlara kıyasla göz altlarında daha fazla koyu halkaya sahip olduğunu buldu.
Los Angeles’taki SkincraftLA yüz bakım merkezinin estetisyen ve sahibi Karly O’Keefe , “Uyku eksikliği, koyu renkli kan damarlarının yanı sıra gözlerin altında koyu bir gölgeye neden olan sıvı birikmesine katkıda bulunabilir” diyor .
Yeterince uyumamak da stresi artırabilir ve bu da göz altı morlukları şiddetlendirebilir .
2. Soğuk kompres deneyin
New York’ta kendi muayenehanesini yürüten kozmetik dermatolog Michele Green , soğuk kompres şişmeyi azaltmaya ve genişleyen kan damarlarını küçültmeye yardımcı olabilir , bu da – bu kan damarları gözlerinizin altındakilerse – göz altı morlukların görünümünü azaltabilir, diyor . York Şehri.
Bunu evde denemek için temiz bir beze birkaç buz küpü sarın ve ardından bezi üç ila beş dakika gözlerinize uygulayın. Ayrıca bir bezi soğuk suyla ıslatabilir ve yaklaşık 20 dakika boyunca hafif bir basınç uygulayarak gözlerinizin altındaki cilde yerleştirebilirsiniz. Kullanılmaya uygun hale gelene kadar buzlukta bırakılabilen göz jeli maskelerini de kullanabilirsiniz. 10 dakika boyunca uygulayın.
3. Uyurken başınızı kaldırın
Göz altı morluklarınla uyanırsanız, uyurken başınızı kaldırmayı deneyin.
Bunun gece boyunca sıvının gözlerinizin altında birikmesini önleyeceğini ve ertesi sabah şişmeyi, iltihaplanmayı ve şişkinliği önleyeceğini söylüyor. Kabarık ve iltihaplı gözler, alt göz kapağınızın altında gölgeler oluşturarak göz altı morlukları görünümüne neden olabilir.
4. Çay poşetleri uygulayın
Serin bir çay poşetinin iltihaplanmaya da yardımcı olabileceğini söylüyor. Bunun nedeni, çayın kan damarlarını küçültmeye, kan dolaşımını uyarmaya ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olan kafein ve antioksidanlar içermesidir.
Bu yöntemi denemek için kullanılmış çay poşetlerini yaklaşık 10 dakika buzdolabında bekletin ve ardından 30 dakika gözlerinize uygulayın. O’Keefe yeşil çayı önerir çünkü kafein içeriği, kılcal damarları ve gözlerinizin altındaki cildi sıkılaştıran kan damarlarını daraltır.
5. Salatalık deneyin
salatalık içerir K vitamini, kan damarı duvarlarını güçlendirerek göz altındaki göz altı morluklarını azaltabilir . Bu, kılcal damarlarını daha ince derinin altında daha az görünür hale getirmesinde büyük olanak sağlar. Muhtemelen göz altı morluklarından tamamen kurtulamayacak olsa da, salatalık görünümlerini azaltmaya yardımcı olabilir, diyor
Bunu evde denemek için taze salatalığı orta ila kalın dilimler halinde kesin ve 30 dakika buzdolabında bekletin. Daha sonra günde iki kez 10 ila 15 dakika gözlerinizin üzerine koyun. Bunu haftada birkaç kez yapabilirsiniz. Soğuk salatalıklar ayrıca soğuk kompres görevi görür.
6. Alerji ilacı alın
Alerjilerle ilişkili kaşıntılı kırmızı gözler göz altı morluklarına katkıda bulunabilir . Bunun nedeni, onları ovduğunuzda tahriş ve kabarık hale gelmeleri ve gölgeler oluşturmalarıdır.
Green, bir antihistamin almanın göz altı morlukların varlığını şiddetlendirebilecek alerji semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini söylüyor. Ancak bu, yalnızca göz altı morluklarınızın nedeni alerjilerse etkilidir. Alerjiniz yoksa antihistamin almanız önerilmez.
7. Lazer tedavisini düşünün
Lazer tedavisi, genetik veya güneşe maruz kalmanın neden olduğu aşırı melanin sağlaması (yoğun koyu pigmentasyon) ise lazer tedavisi göz altı morluklarının dindirilmesine yardımcı olabilir.
Lazer tedavisi , cilt hücrelerinde kolajen üretimini iyileştirmek ve pigmentasyonu azaltmak için cilde düşük seviyede ışık huzmeleri uygulamayı içerir . Bir dermatolog ile görüştükten sonra tıbbi bir kaplıcada yapılmalıdır. Yan etkiler, tedaviden sonraki birkaç gün boyunca şişme veya tahrişi içerebilir.
8. Dermatoloğunuza dolgu maddeleri hakkında danışın
Dolguların gölgelerin veya göz altı çukurlarının görünümünü azaltmak için göz altına hacim kattığını söylüyor.
İşlem , cildin yüzeyini kaldırmak için gözlerin altına küçük sıvı – tipik olarak hyaluronik asit – enjeksiyonlarını içerir. Bu, göz altındaki göz altı morluklarıın görünümünü azaltmak için cilt ve alttaki kan damarları arasında boşluk bırakır. Bu lokal anestezi ile tıbbi bir ofiste yapılır.
9. Cilt parlatıcıları deneyin
Serum, jel veya krem formatlarında satın alınabilen tezgah üstü cilt parlatıcıların donuk cilt hücrelerini kaldırabileceğini ve parlaklığı artırabileceğini söylüyor. Aşırı melanin üretiminin neden olduğu göz altı morlukların görünümünü iyileştirebilen C vitamini veya niasinamid içeren ürünleri tercih edin . Sabah ila akşam olmak üzere gün içerisinde iki defa uygulanabilir.
retinoidler veya A vitamini gibi diğer cilt parlatıcıların tahrişe yol açabileceklerinden doğrudan göz altında kullanılması önerilmediğini söylüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu