GENEL

Güvercin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Güvercin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? Güvercin beslemek ya da güvercin bakmaya başlamak istiyorsanız güvercinler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekecektir. Buna göre öncelikli olarak güvercinlerin cinsiyet ayrımı nasıl yapılır konusunu da araştırmanız önemli bir durum olabilir. Bununla birlikte güvercin kümesiniz için erkek ve dişi güvercinlerin denk sayıda olmasının önemi de bulunduğundan ayrımın yapılabilmesi oldukça önemli bir konudur. google

Erkek ve dişi güvercin farkları gibi belirli özelliklere dikkat ederek güvercinlerin dişi mi yoksa erkek mi olduğunu anlayabilirsiniz.  google

Dişi Güvercinlerin Özellikleri Nelerdir?

Dişi güvercinler ve erkek güvercinler arasında belirli farklılıklar bulunmaktadır. Her farklı hayvan için olduğu gibi güvercinlerin de iki farklı cinsiyeti arasında göze batan belirgin farklılıklar görülmektedir. Buna göre dişi güvercin özellikleri şu şekilde verilebilmektedir;

  • İnce bir boyun yapısına sahiptirler
  • Küçük ve aynı zamanda kısa bir vücutları bulunmaktadır
  • Burunlarına dokunulmasından hoşlanmaz ve endişeli bir ruh haline girerler
  • Ötüşleri erkek güvercinlere oranla daha farklı ve ince tonludur

Dişi güvercinlerin sergilemiş olduğu bu fiziksel özellikler ile birlikte burunlarına dokunulmasından hoşlanmamaları gibi karakteristik bir özellik de verilebilecektir. Bu özelliklere dikkat ederek kolayca bir dişi güvercini bir erkek güvercinden ayırabilirsiniz.

Güvercin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Güvercin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

İlginizi Çekebilir – Alçı Sonrası Şişlik ve Morluk Nasıl Geçer?

Erkek Güvercinlerin Özellikleri Nelerdir?

Erkek güvercinlerin özellikleri ise oldukça farklıdır. Buna göre belirtildiği üzere bir kümes içerisinde erkek ve dişi güvercinlerin eşit miktarda bulundurulabilmesi adına iki cinsiyet arasında bulunan özellik farklı önemli bir yer tutmaktadır. Buna göre erkek güvercinler nasıl ayırt edilir sorusunun cevabı niteliğinde şu maddeler sıralanabilmektedir;

  • Boyunları dişi güvercinlere oranla daha kalındır
  • Daha gür bir sesleri bulunur
  • Kursak ve karınlarının birleştiği yerde bulunan kemik daha kalındır
  • Gagalarına dokunulması ile tepki vermezler
  • Daha iri ve büyük bir vücut yapısına sahiplerdir

Bu anlamda bu özelliklere dikkat ederek de erkek güvercinleri dişi güvercinlerden ayırabilirsiniz. Bu anlamda güvercinlere yakından, dikkatli bir şekilde baktığınız ve farklarını bildiğiniz sürece kolaylıkla ayrım yapabilirsiniz.

Güvercin Cinsiyeti Ayrımı Nasıl Yapılır?

Güvercinlerin cinsiyet ayrımı için en önemli nokta elbette kromozomlar olacaktır. Buna göre insanlarda olan durumun tersine dişi güvercinlerde XY kromozom birleşimi bulunurken erkek güvercinlerde XX kromozom birleşimi bulunmaktadır. Bununla birlikte belirli fiziksel ve karakteristik özellikler de güvercinlerin cinsiyet ayrımında kullanılmaktadır. Bu maddeleri incelemek gerekirse karşımıza güvercinin sesi, bedensel yapısı ve tüyleri ile ilgili unsurlar çıkmaktadır.

Güvercin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Güvercin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

1.     Güvercinin Sesi

Güvercin sesinden cinsiyet ayrımı dediğimizde bu işlemin yapılabilmesi için bilinmesi gereken durum, dişi güvercinlerin daha tiz bir ses yapısı olurken erkek güvercinlerin daha tok ve kalın bir sesleri olmasıdır. Dişi güvercinler aynı zamanda ürkek olarak tanımlandıkları için fazla ses de çıkarmadıkları bilinmektedir. Bu anlamda güvercinlerin yere atılması önerilse de bundan farklı olarak daha net anlaşılabilir yollara başvurulmalıdır.

2.     Güvercinin Tüyleri

Güvercin tüyünden cinsiyet ayrımı ise dişi güvercinlerin daha sık ve ince yapılı tüyleri olması ile açıklanabilir. Bununla birlikte erkek güvercinlerin tüyleri daha az ancak daha kalındır. Aynı zamanda tüy renkleri arasında belirgin bir fark olmadığını da bilmeniz gerekecektir.

3.     Güvercinin Vücut Yapısı

Erkek güvercinlerin beden yapıları, dişi güvercinlere kıyasla daha uzun ve kalındır. Bu anlamda bahsedildiği üzere boyun bölgesinin kalınlığına da bakılabilir. Aynı zamanda kursak ve karın birleşim noktasında bir kemik bulunan güvercinler, bu kemiğin kalınlığına göre de cinsiyet ayrımı yapılabilir durumdadır. Erkek güvercinlerin bu kemikleri dişi güvercinlere göre daha kalın olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu