Nasıl Yapılır

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Yapılır?

 1. Bütün olarak aldığınız hindistan cevizinin üst kısmında bulunan üç noktadan el ile kontrol ederek en yumuşak noktayı bulun.
 2.  Yumuşak bulduğunuz noktayı delin. Delerken tornavida ya da bıçak kullanabilirsiniz. Dilediğiniz delikten bir bardağa Hindistan cevizinin suyunu dökün. Bu suyu istediğiniz bir yerde ya da içerek tüketebilirsiniz.
 3. Tornavida ve çekiç yardımı ile Hindistan cevizini ortadan ikiye bölün.
 4. Hindistan cevizinin içerisindeki beyaz et kısmını kaşık yardımı ile çıkartın.
 5. Çıkardığınız beyaz kısmı rondodan ya da blenderdan çekerek küçük parçalar haline getirin. İçerisine yarım su bardağı su koyun ve çekmeye devam edin.
 6. Bir tülbente çıkartarak el yardımı ile iyice sıkın. Alt kısma inen beyaz su 1 gece dolapta bekletilir. Tülbent içerisinde kalan taneler Hindistan cevizi tozu olarak tariflerde kurutularak kullanılabilir.
 7. 12 saat sonunda bekleyen su iki katmana bölünmüş olacak alt katman Hindistan cevizi suyu olarak kullanılabilir.
 8.  Üstte kalan yoğun beyaz katman tavaya alınarak orta ateşte pişirilir. Taneler kahverengi olana kadar pişirilir, bu esnada yağ iyice şeffaf bir renk alacaktır.
 9. Yağı bir kavanoza koyarak ev yapımı Hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?

 1. Hindistan cevizi yağı, yemeklerin içerisine eklenecekse, hafifçe eritilmelidir. Özellikle kek ve pastalara aroma katmak amacıyla 1 çay kaşığı eklenebilir.
 2. Katı bir kıvama sahip olan bu yağı, dudak balmı veya makyaj temizleyicisi olarak da kullanabilirsiniz.
 3. 1 yemek kaşığı katı hindistan cevizi yağını temiz bir beze alarak, ayakkabı, çanta gibi tüm deri ürünlerini temizleyebilirsiniz.
 4. Hindistan cevizi yağını farklı yağlarla karıştırarak cilt bakımında kullanabilirsiniz.
 5. Parfümünüzün içerisine 1 tatlı kaşığı sıvı hindistan cevizi yağı ekleyerek, kalıcılık süresini arttırabilirsiniz.

  Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Saklanır?

   

  Hindistan cevizi yağı uzun raf ömrüne sahiptir ve oda sıcaklığında katı bir yağdır. Ancak diğer yağlarda olduğu gibi hindistan cevizi yağının oda sıcaklığında saklanması, yağın erimesine ve yapısının bozulmasına yol açabilir. Bu yüzden cam kavanozlarda kapağı kapalı bir şekilde saklanmalıdır. Saklanacak ortamın 24 derecenin altında olması ve kuru olması gerekir. İsteğe göre buzdolabında muhafaza etmek de mümkündür.

   

  Hindistan Cevizi Yağı Yenir Mi?

   

  Hindistan cevizi yağı, yenilebilir bir meyveden üretilir. Bu yüzden kendisi de gıda amaçlı olarak tüketilebilir. Sağlıklı yağlardan biri olan hindistan cevizi yağı, hemen hemen birçok yemeğin içerisine eklenebilir. Hatta kahve gibi sıcak içeceklere de az miktarda eklenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu