GENEL

Home Office Şahıs Şirketi Kurmak

Home Office şirket kurmak, pek çok insanın hayalidir. Evden çıkmadan kendi işini yürütmek isteyen kişiler, bu tür şahıs şirketlerinin nasıl kurulduğunu merak etmektedir. Home office şahıs şirketi kurmak oldukça kolaydır, üstelik şirket adresini evinizin adresiniz olarak belirleyebilmeniz de mümkündür. Kısaca özetlemek gerekirse, freelancer olarak çalışıyorsanız ya da home office işletmek isterseniz, şirketinizi kurmanız oldukça kolay olacaktır.

Home office şirketi kurmak istiyorsanız, bazı hususlara da dikkat etmeniz gerekecektir. Zira her ne kadar evden çalışacak da olsanız, vergi levhanız ve bu gibi gerekli belgelerinizi tamamlamanız ve yasal bir şirket haline gelmeniz gerekmektedir. Home office şahıs şirketi kurmak ile ilgili merak edilenleri öğrenmek için aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz.

Kendi Evimi Home Ofis Olarak Kullanabilir Miyim?

Home office kurmak isteyen kişilerin en çok yanıt aradığı sorulardan bir tanesi de kendi evimi home ofis olarak kullanabilir miyim şeklindedir. Bu noktada eğer şirketinizin adresini ev adresiniz olarak belirtirseniz, evinizi ofisiniz olarak kullanabilirsiniz. Ancak işinizi profesyonel olarak evde yapmayı planlıyorsanız, evinizin çalışmak için uygun olması gerekmektedir. Zira evinizin home ofis düzenine uyum sağlamaması, hem çalışmanızı olumsuz etkiler, hem de ofisinize gelen müşterilerde olumsuz etki bırakır.

Eğer home ofisinizi oluştururken daha profesyonel ilerlerseniz ve evinizde bir ofis odası yaparsanız, kendi evinizi home ofis olarak kullanabilirsiniz. Kısaca özetlemek gerekirse; eğer işyeri adresi kısmına ev adresinizi belirtirseniz ve evinizi çalışmaya uygun bir hale getirirseniz, kendi evinizi home ofis olarak rahatça kullanabilirsiniz.

 Home Ofis Şahıs Şirketi Kurma Maliyeti

Home ofis şirketi kurmak, en düşük maliyetli şirket seçenekleri arasında yer almaktadır. Zira bu tür şirketlerde işyeri olarak ev kullanılmakta olup, maliyetler otomatik olarak düşmektedir. Home ofis şahıs şirketi kurma maliyeti konusunda araştırma yapan bireyler, bu noktada yapacakları masrafların şirket kurulumu için gerekli belgeler olduğunu bilmelidir. Günümüzde home ofis olarak işletilecek bir şahıs şirketinin 650 ila 1000 TL arasında kurulum maliyeti bulunmaktadır.

Home office şahıs şirketi kurmak isteyen bireylerin karşılaşacağı diğer masraflar, şirketlerinin hangi sektörde hizmet vereceğine bağlı olarak değişmektedir. Ancak temel olarak ev bir ofis olarak da kullanılacağı için kira, fatura ve bu gibi masraflar otomatik olarak azalmaktadır.

Home Ofis Vergi Levhası Nasıl Alınır?

Ev ve işyerini birleştirmek isteyen ve bu bağlamda home ofis kuracak olan bireyler, home ofis vergi levhası nasıl alınır sorusunun yanıtını merak etmektedir. Home ofis kurmak ile şahıs şirketi kurmak arasında bir fark bulunmamaktadır. Yine aynı şekilde ikametgah, kira sözleşmesi ya da tapu, vergilerin ödenmesi ve İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden işlemlerin tamamlanabilmesi mümkündür. Vergi levhası alındıktan sonra ise yasal olarak şirketiniz hizmet verebilecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu