Yaşam & Diyet

Hurma Kilo Aldırır Mı?

Doğal şeker kaynağı hurma, günlük dozajını iyi ayarladığınız takdirde kilo aldırmaz. Hurmanın içeriğinde diyet lifi içeriği bulunmaktadır. Yani sindirim sürecini geciktirdiği için uzun süre tok hissetmenizi sağlar.

Günde sadece birkaç tane hurma yemek kilo alımı problemlerinin önüne geçer. Hurma aynı zamanda kilo vermeye yardımcı olan esansiyel yağ asitleri bakımından zengindir. Ek olarak, hurmayı günlük kalori ihtiyacınıza göre ayarlamasınız. Mutlaka tüketirken miktarı için bir beslenme uzmanına danışmanız gerekir.

100 gram hurmada ortalama 314 kcal kalori oranı vardır. Özellikle akşam atıştırmalıklarında sağlıklı bir yiyecek için hurmayı tercih etmeniz sağlığınız açısından oldukça faydalıdır.

Yapılan araştırmalara göre; sabah, öğlen ve akşam yemeğinden bir saat kadar önce hurma tüketmek iştahınızı kapatmanıza yardımcı olur. Hurma ayrıca selenyum, magnezyum gibi çeşitli vitamin ve minerallerle doludur. Bu sebeple sizi gereksiz yere yemek yemekten korur ve tok tutar.

Trabzon Hurma Kilo Aldırır Mı?

Trabzon hurma kilo aldırır mı pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Trabzon hurma olarak bilinen taze hurma, lif açısından zengin gıdalar arasındadır. Lifli gıdalar bağırsak çalıştırıcı özelliklerinden dolayı metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermenize yardımcı olur.

Diyet listenize rahatlıkla ekleyebileceğiniz gıdalar arasındadır. Neredeyse içerisinde bir portakal kadar C vitamini barındırır. C vitamini eksikliğinde vücut yağının fazlası bel kısmında toplanır. Özellikle belinizin ince olmasını istiyorsanız, sık sık taze hurma tüketmeniz gerekmektedir.

Günlük kalori ihtiyacınıza göre ölçülü taze hurma tüketmek kilo almanıza neden olmaz. Yine de beslenme uzmanına danışarak diyet listenize eklemeniz faydalı olacaktır.

Hamilelikte Hurma Yemek Bebeğe Kilo Aldırır Mı?

Hamilelikte hurma yemek bebeğe kilo aldırır mı sorusunun yanıtı merak edilen diğer konulardan biridir. Hamilelikte taze veya kuru hurma yemek, bebeğin sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlar. Beslenme uzmanları tarafından sunî ürünler yerine doğal ve şifalı olan hurma tüketmek hem kendiniz hem bebek için son derece sağlıklıdır.

Hurmanın içeriğinde yer alan vitamin, mineral, protein, yağ ve karbonhidrat hem bebeğin hem annenin gereksinimlerini karşılar. Hurma enerji veren içeriği ile annenin zayıf düşen vücuduna canlılık kazandırır. Bunun yanında annedeki süt oranını dengeler.

Doğum sonrasında tüketildiğinde annenin sütünü artırıcı bir etkisi vardır. Hurmanın bu kadar besleyici olmasının nedeni, içerdiği uygun mineral dengesinden kaynaklanır. Öte yandan, hamilelik sırasında mide bulantısı ve fiziksel tepkimeler potasyum eksikliğinin uyarısıdır.

Hurma potasyum kaynağı bir besin olmasından dolayı tüketilmesi bu tür problemlerin önüne geçilmesini sağlar. Hurma pek çok açıdan hastalıklara iyi gelir. Fakat yine de doktorunuza danışarak tüketmeniz faydalı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu