TEKNOLOJİGENEL

İnternetten TV İzlemek Ne Kadar İnternet Harcar?

İnternetten TV İzlemek Ne Kadar İnternet Harcar , İnternetin hayatımıza girmesi hayatımızı çok daha kolay bir hale getirmiş, televizyon erişimi olmayan bireylerin farklı cihazlar üzerinden istediği programları izleyebilmesini mümkün kılmıştır. Bu bağlamda kendi interneti üzerinden televizyon programlarını izlemek isteyen kişiler, internetten TV izlemek ne kadar internet harcar sorusuna yanıt aramakta ve kotasını doldurmadan ne kadar fazla televizyon izleyebileceğini merak etmektedir.

Eğer internetten bir program izlemek istiyorsanız, bu noktada internetin ne kadar harcanacağını belirleyen farklı hususlar olduğunu bilmelisiniz. Bu hususlar arasında en çok etki edenler ise videonun ne kadar uzun olduğu ve videonun oynatılma kalitesidir. Videonun uzunluğunu ne kadar fazla olursa ve kalitesi ne kadar yüksek olursa, internet harcama düzeyi bir o kadar yüksek olacaktır.

İnternetten TV İzlemek Ne Kadar İnternet Harcar
İnternetten TV İzlemek Ne Kadar İnternet Harcar

Netflix Ne Kadar İnternet Harcar?

Telefonundan mobil veri ile Youtube platformundaki içerikleri izlemek isteyen kişiler Youtube ne kadar internet harcar diye düşünmektedir. Youtube platformunda tercih edilebilecek 2 veri modu bulunmaktadır ve bu modlar sayesinde ne kadar internet harcanabileceği tespit edilebilmektedir. Bunlar;

  1. Veri tasarruf modu: 1 GB internet harcayarak 6 saate kadar içerik izleme sağlar
  2. Maksimum veri modu: İçeriklerin en yüksek kalitede oynatılmasını sağladığı için 20 dakikalık içeriklerde 1 GB ya da daha dazla veri harcar.

Bu belirtilen veri harcama modlarını göz önünde bulundurarak Youtube platformundaki ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Bu sayede istediğiniz kalitede videoları izleyebilir ve ne kadar veri harcanacağına karar verebilirsiniz.

Telefondan TV İzlemek Ne Kadar İnternet Yer?

Telefondan TV izlemek ne kadar internet yer diye merak eden bireyler, 1 saatlik bir filmin ortalama olarak 450 MB harcadığını bilmelidir. Ancak bu veri kullanımının değişkenlik gösterebileceğini bilmelisiniz. Eğer 90 dakikalık bir maç izleyecekseniz de veri kullanımı ortalama 700 MB olacaktır. Eğer internet kullanımınızın bu kadar yüksek olmasını istemiyorsanız, görüntü kalitesini 360p ya da 480p düzeyine sabitleyebilirsiniz. Bu sayede görüntüler yüksek kalitede olmayacağı için internet daha az harcanacaktır.

Kota Harcamadan TV İzle

Telefonu üzerinden sürekli dizi, film, animasyon, belgesel gibi video içerikleri izleyen kişiler, kota harcamadan TV izle işlemi yapmak istemektedir. Bu noktada internet verisi harcamadan televizyon izlemek isteyen bireyler, mobil operatörleri üzerinden TV paketleri edinebilmektedir. TV paketleri, internet kotası üzerinden harcama yapılmadan farklı programların izlenebilmesini sağlamaktadır.

Türk Telekom, Vodafone ve Türkcell kullanan bireyler, operatörlerinin müşteri hizmetlerini arayarak ya da şubelerine giderek TV paketleri hakkında daha detaylı bilgi alabilmektedir. İstediğiniz televizyon paketini aldıktan sonra operatörünüze ait TV uygulaması üzerinden internet harcamadan farklı içerikler izleyebilirsiniz. Ayrıca operatörünüz üzerinden YouTube gibi platformlarda video izlemenizi sağlayacak ek paketleri de tercih edebilirsiniz. Bu paketlerin fiyatlarını merak edenler, operatörleri üzerinden bilgi alabilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu