Yaşam & DiyetYEMEK TARİFİ

Karamel Makiyato Tarifi

Karamel Makiyato, hem sıcak hem de soğuk tüketilebilen tatlı bir kahvedir. Asıl adı Caramel Macchiato olan bu kahve, espresso kullanılarak hazırlanmakta, ancak yapım aşamasında karamel kullanıldığı için acı bir tada sahip olmamaktadır. Genellikle Starbucks gibi kahve mekanlarında içilen bu kahveyi evde de kolayca yapabilmeniz mümkündür. Karamel makiyato tarifi araştırması yapan kişiler, evde 3 malzeme ile bu kahveyi yapabileceklerini bilmelidir. Karamel makiyato yapmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  1. İlk olarak espresso kahvesi hazırlanır. Evde espresso bulunmuyorsa, granül kahveyi bir fincan sıcak su ile karıştırarak da yakın bir tat elde edebilirsiniz.
  2. Daha sonra ise büyük bir kupa sütü ocağa alıp kaynatınız.
  3. Kaynayan sütü french press, süt köpürtücü aparatı ya da blender ile köpürtmeniz gerekecektir.
  4. Köpüren süt krema kıvamını alınca hazır olacaktır.
  5. Kahvenin servis edileceği bardağın içerisine ya da yanlarına dilediğiniz kadar karamel sosu sıkabilirsiniz.
  6. Daha sonra bardağın içerisine köpürtmüş olduğunuz sütü ve kahveyi ekleyip tüketebilirsiniz.
Karamel Makiyato Tarifi
Karamel Makiyato Tarifi

Bu adımları malzemeleri soğutarak yaptığınızda ise iced caramel macchiato elde edebilirsiniz. Ayrıca karamel sos yerine farklı sos ya da şuruplar kullanarak daha farklı macchiato tarifleri deneyebilirsiniz. Ancak temel olarak karamel makiyato tarifi yukarıda belirtildiği gibidir.

Starbucks Karamel Makiyato Tarifi

Karamel makiyato içeceğini Starbucks’taki gibi yapmak isteyen bireyler, Starbucks karamel makiyato tarifi araştırması yapmaktadır. Bu noktada Starbucks gibi kahve mağazalarında kullanılan ekipmanların ve sosların profesyonel olduğu bilinmelidir. Bu nedenle aynı tadın yakalanması daha zor olabilmektedir.

Starbucks’ta servis edilenler gibi bir karamel makiyato yapmak istiyorsanız, sütün iyi köpürmesini sağlamanız gerekecektir. Ayrıca kullanacağınız sosların Monin gibi profesyonel markalara sahip olması gerekir. Eğer espresso makineniz varsa da granül kahveyi suda çözdürmek yerine daha iyi bir aroma için espresso hazırlayabilir ve bu malzemeleri karıştırarak Starbucks Caramel Macchiato elde edebilirsiniz.

Karamel Makiyato Nasıl İçilir?

Karamel Makiyato, daha önce de söz edildiği üzere hem soğuk hem de sıcak şekilde servis edilebilmektedir. Karamel makiyato nasıl içilir sorusuna yanıt arayan bireyler, hem sıcak hem de soğuk karamel makiyatonun benzer şekillerde yapıldığını bilmelidir. Soğuk karamel makiyato içmek isteyen bireyler, hazırlama aşamasında sütü ısıtmadan köpürterek kahvelerinin üzerine ekleyebilir. Ayrıca istenen soğukluğun elde edilebilmesi için servis bardağına buz küpleri ilave edilmektedir.

Karamel Makiyato Tarifi
Karamel Makiyato Tarifi

Yaz aylarının vazgeçilmez kahvelerinden olan iced caramel macchiato, evde yapılabilecek soğuk kahveler arasında yerini almaktadır. Eğer soğuk karamel makiyato yapıyorsanız, hazırladığınız espressonun içerisine karamel sosu ekleyerek sosun biraz daha erimesini ve tatlı tadını kahveye daha çabuk vermesini sağlayabilirsiniz. Karamel makiyato tarifini sıcak tüketim için araştıran bireyler de daha önceki başlıklarda belirttiğimiz adımları takip ederek evde sıcak karamel makiyato hazırlayabilmektedir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu