Müzik ve Sanat

Klasik Müzik Nedir?

Klasik müzik, köken olarak Antik Yunan müziklerine dayandırılmakta olup Orta Çağ ve Rönesans zamanında kendisini daha da karakterize hale getirmiş ve bugünkü klasik müzik algımızı oluşturmuş bir müzik türüdür.

Klasik müzik bir bakıma, kurumsal müzik ile kiliseye direnen halk müziğinin birleşmesi ile kendisini bulmuştur denilebilir. Onu karakterize eden en büyük özelliği ise çok ezgili ve ritimli oluşudur.

Klasik müzik, batı kökenli bir müzik türü olup 15. yüzyıl ve 18. yüzyıl arasındaki, bu alanda öncü bestekarlar ve onların eserleri ile, günümüzde müzik türleri içerisinde yerini korumaktadır. Bu durumda bu müziğin altın çağına 15. ve 18. yüzyıllar dersek yanlış bir tanım yapmış olmayız.

Klasik müzik nedir konusundan sonra ise şimdi klasik müzik tarihini ele alalım…

Klasik Müzik, Orta Çağ sonrasında Rönesans ile birlikte başlayan aydınlanma çağının temsilcisi niteliğindedir. Dolayısıyla klasik müziğin temsil ettiği değerler, Rönesans ilkeleridir. Bu ilkeler, her zaman daha iyiye odaklanmak, güzellik, estetik gibi Orta Çağ’ın geri kalmış zihniyetinin tam aksi niteliğindedir.

Gelin şimdi beraber müziğe yeni ve tapılası bir anlayış kazandırmak için yola çıkmış olan ve de bestecilerin çabalarıyla şekil almış olan bu müzik türünü dönemlere ayırarak inceleyelim.

Klasik müzik için Rönesans’ı bir bebeğin ilk adımları gibi düşünürsek 17. yüzyılı yani Barok dönemi ise bebeğin koştuğu dönem olarak düşünebiliriz. Çünkü bu dönemde klasik müzik, kendisini daha çok detaylandırmış, Rönesans’taki çok ritimli orkestralar kendilerini daha da geliştirmiş ve gerçekçilik anlayışıyla anlam kazanmıştır.

18. yüzyıla gelindiğinde ise yüzyılın ortalarında klasik müzik kendisini sadeleşmeye yönelten bir tutum sergilemiştir. Ayrıca bu dönemde piyanonun da icat edilmiş olması klasik müziği oldukça etkilemiştir. 19. yüzyıla gelindiğinde ise daha çok romantizm anlayışı göz önünde tutulmuştur.

Klasik müziği dönemlerine ayırır isek, beş dönemden söz etmemiz gerekir. Bu sayede yazımızın en başında bahsettiğimiz “ Klasik müzik nedir? ” sorumuz ile ilgili daha kapsayıcı düşünebiliriz.

Mutlaka Dinlenilmesi Gereken Klasik Müzikler

  1. Ludwig Van Beethoven/ Für Elise
  2. Pyotr İlyiç Çaykovski/ Swan Lake
  3. Wolfgang Amadeus Mozart/ Eine Kleine Nacht Music
  4. Antonio Vivaldi/ La Folia
  5. Ludwig Van Beethoven/Moonlight Sonata
  6. Eric Satie/ Grossienne No. 1
  7. Antonio Vivaldi/The Four Seasons(Summer)
  8. Edvard Grieg/ In The Hall Of The Mountain King
  9. Frederic Chopin/ Noctume in C-sharp minör
  10. Antonin Dvorak/ Symphony No.9 in E minör

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu