Ev & Dekorasyon

Küçük evler için dekorasyon önerileri

1. Aynı odada birden fazla alan oluşturacaksanız yerleşime özen gösterin. 

Küçük evlerde en sık karşılaşılan sorunlardan biri de aynı odaya sığdırılan farklı kullanım alanlarının birbirinden tam ayrılamamış olmasıdır. bu durum odaları olduğundan daha düzensiz ve dar gösterebilir. Çözüm olarak farklı kullanım alanlarını birbirinden ayırırken farklı zemin döşemesi, farklı ışıklandırma ve farklı aksesuarlar gibi elementlerle ayrışımı sağlayabilirsiniz.

2. Dolaplara çözümler bulmak

Depolama alanları küçük ev dizaynları için çok önemlidir çünkü evin dağılmasını engellemek evi her zaman daha geniş ve ferah kılar. Odaya göre tasarlanan dolap üniteleri küçük ev dekorasyonu açısından vezgeçilmezdir.

3. Farklı ortamları ışıklandırma çözümü ile ayırabilirsiniz

Aynı mekanda bulunan farklı iki kullanım alanını birbirinden ayırmak için iki alanı farklı ışıklandırmalar ile aydınlatabilirsiniz.

4. Loft tasarıma bir şans verin

Açık odalar, geniş mekanlar, ham duvarlar ve brütal ögelerle dekore edilen loft ortamlar yeni nesil modern dekorasyonun yüzü oluyor. Siz de tasarımınızda sıra dışı ama bir o kadar da popüler bir tarz oluşturmak istiyorsanız loft dizayna bir şans verin.

5. Küçük evler için kullanışlı mobilyalar

Bu dekorasyonda kullanılan televizyon ünitesi aynı zamanda mutfak için bir ek tezgah veya mutfak adası görevi de görüyor. Oturma odası ve mutfağı birbirinden ayıran ve aynı anda iki dekorasyona da katkı sağlayan oldukça yaratıcı bir çözüm.

6. Yaratıcı depolama çözümleri

Küçük bir ev dekore ederken bulabildiğiniz her alanı depolama amacıyla kullanabilirsiniz.

7. Farklı alanları perde ve paravanlarla ayırabilirsiniz

Aynı odayı birden fazla amaçla kullanacaksanız paravan ve perdelerden de yararlanabilirsiniz. Pratik bir kullanımı olan aynı zamanda hesaplı bir şekilde yaptırılan paravan perdeler size daha kullanışlı dekorasyonlar kazandırabilir.

8. Minimalist tasarımlar tercih edin

Küçük evlerde yeterli alan bulamamanın yanı sıra yanlış mobilya ve aksesuar uygulamaları da dekorasyonu kullanışsız hale getirebilir. Örneğin büyük ve çok sayıda aksesuar kullanmak küçük bir ev için büyük bir hata olabilir. Bu nedenle küçük alanlarda daha minimal tasarımlara yönelmekte fayda var. Az ve öz eşya ile hazırlanan dekorasyonlar her zaman daha kullanışlı olacaktır.

9. Ferahlık için beyazdan ve gün ışığından mutlaka faydalanın

Küçük evlerde ferah bir dekorasyon yapmak için uygulamanız gereken ilk çözüm gün ışığından en iyi şekilde faydalanan bir ortam oluşturmaktır. Açık renkler kullanarak ve bol pencere ile oluşturacağınız bir dekorasyon asla kasvetli olmayacaktır.

10. Mekanları dikey olarak değerlendirebilen mobilyalar

Odanın yalnızca alanını değil yüksekliğini de kullanabilecek şekilde tasarlanan mobilyalar küçük evler için ideal. Örneğin bu kompakt yatak aynı mobilyada hem yatak, hem raf ve dolap, hem kitaplık hem de sandık alanı barındırıyor. Küçük bir yatak odası için daha iyi bir mobilya düşünülemezdi.

11. Farklı yükseklikleri kullanan tasarımlar

Farklı yükseklikleri kullanarak tasarlanan dizaynlar bir oda içerisine birden fazla odayı ustaca sığdırabilirsiniz.

13. Katlanır mobilyalar tercih edin

Küçük evlerde sorunsuz dekorasyonlar oluşturmak için kullanılan en iyi yöntem katlanır mobilyalar olabilir. Dilediğiniz zaman açıp kullanıp sonra tekrar saklayabileceğiniz bu mobilyalar en küçük evleri bile genişletebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu