Nasıl Yapılır

Latte Nasıl Yapılır?

Latte hem sıcak, hem de soğuk bir şekilde sunulabilir. Latte yapımında 1 tatlı kaşığı kahve (öğütülmüş), yarım fincan kaynar su, yarım fincan süt ve isteğe göre şeker kullanılır.

  1. Sıcak içimli latte; Su kaynatılır ve içerisine kahve eklenerek karıştırılır. Süt ve şeker cezveye alınır ve birlikte kaynatılır. Blender ile karıştırılarak sütün köpük köpük olması sağlayın. Sütün yarısı sunum bardağına boşaltılır. Cezvede kalan süt tekrar blenderdan geçirilir ve köpürmesi sağlanır. Kaynar sütün üzerine kahve eklenir ve karıştırılır. Son olarak cezvedeki süt köpüğü ilave edilir.
  2. Soğuk içimli latte için; Su kaynatılır ve içine kahve eklenerek karıştırılır. Süt ve şeker kaynatılmadan blenderdan geçirilir. Sütün yarısı fincana boşaltılır. Üzerine kahveli karışım eklenir. Kalan süt tekrar köpürtülerek kahvenin üzerine ilave edilir. İsteğe göre buz küpleri eklenir ve servis edilir.
  3. Latte yapımında kullandığınız kahve ve süt ne kadar kaliteliyse, kahvenin lezzeti de o kadar güzel olur.
  4. Latte hazırlandıktan sonra sunum için üzerine çikolata parçaları, fındık, badem, karamel veya çikolata sosu eklenebilir.

Latte Art Nedir?

Latte art, kahveyi görselle desteklemek için ortaya çıkan bir sunum şeklidir. Süt kremasından yararlanılarak kahvenin üzerinde kalp, yaprak gibi minimal şekiller oluşturulur. Şekil vermek için kremalaşmış süt ve espresso kullanılır. Hazırlanan kahve sol el ile tutulurken, süt pitchere konulur ve sağ elde tutularak kahveye şekil verilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu