GENELEv & Dekorasyon

Mum Malzemeleri Nereden Alınır?

Mum Malzemeleri Nereden Alınır, mum kullanımının tarihi en az beş bin yıllık olduğu söylenmektedir. Mısır ve Girit’te icat edilen mum son zamanlarda ihtiyaç olmasa da tercihen kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Hem romantizm etkisi hem de güzel kokusu sebebiyle insanlar arasında oldukça revaçtadır. Mumlar sofraların, salonların, yatak odalarının vazgeçilmez dekorasyon objeleri hale gelmiştir. Ancak hazır alınan mumların içinde bulunan kimyasallar ve fahiş fiyatlar sebebiyle insanlar bir hobi olarak son zamanlarda evde mum üretimine yönelmiştir. Aslında evde mum yapımı oldukça kolaydır. Özellikle sosyal medya platformlarında pek çok mum yapımı içeriğine ulaşmak mümkündür.

Öyle ki klasik mum şekillerinden çok artık insanlar kalıplar kullanarak veya el işçiliği ile pek çok figürü bile mum ile elde etmektedirler. Bu noktada iki tür mum yapımı bulunmaktadır. Birincisi profesyonel malzemeler ile mum yapımı, ikinci ise her evde bulunacak olan alternatif malzemeler ile mum yapmaktır. Tercih edilen seçeneğe göre de malzemeler değişmektedir. Öncelikle akla gelen ilk soru neredeyse dışarıda satılanlar kadar profesyonel olacak olan mum için gerekli malzemeler ve nereden satıldıklarıdır.

Profesyonel Mum Yapımı İçin Gerekli Malzemeler;

Ham parafin, stearik asit, fitil, fitil şişi, fitil tutacağı, koku, granül boya, plastik kalıplar, şapşak, derece, eldiven, yapıştırıcı, parlatıcı, fırça, isteğe bağlı olarak boncuk, deniz kabuğu, sim gibi süsleme için kullanılacak dekoratif objeler.

Mum yapımı için gereken malzemeleri elde etmenin birçok farklı yolu mevcut. İlk olarak ham madde satan dükkanlardan satın alınabilir. Örneğin İstanbul’da Fatih ilçesine bağlı Eminönü semtinde çok fazla dükkanda mum malzemeleri bulmak mümkün. Eğer buna Ankara özelinde bakılırsa da Çankaya ilçesinde ham madde satıcıları bulunmaktadır. Yine hemen hemen her ilde mum malzemeleri tek tek satın almak veya toptan satış dükkanları bulunmaktadır.

Bir diğer alternatif ise internet alışveriş siteleridir. Alışveriş sitelerinde eksik olan malzemeleri tek tek satın almak veya artık oldukça popüler olan hobi kitleri gibi tam bir set olarak mum malzemelerini satın almak mümkündür. Dükkan dolaşmak zevkli bir alternatif olsa da teknoloji çağında internet sitelerinden fiyat araştırması yaparak bütçeye uygun olanı tek bir tık ile satın almak oldukça cazip hale gelmiştir.

Evdeki Malzemeler İle Mum Yapımı İçin Gerekli Malzemeler;

Kavanoz, margarin, elleri kirletmemesi için pastel boya olarak da kullanılabilen mum için boya kalemleri, aromatik yağlar, makas, çubuk, somun ve son olarak 0 pamuk iplik.

Bu sayılan malzemelerin oldukça büyük çoğunluğu her evde bulunmaktadır. Ancak yine de eksikleri elde etmek için kavanoz, pamuk ipleri için zücaciyeler, makas, boya gibi malzemeler için kırtasiyeler, aromatik yağlar için kişisel bakım mağazaları kullanılabilir. Ayrıca hayatın her alanında olduğu gibi tüm bu malzemeler için internet alışveriş siteleri ile tek bir tık ile alışveriş yapmak mümkündür

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu