Dini

Oruçluyken banyo yapılır mı, duş alınır mı?

Oruçluyken duş almak orucu bozar mı Diyanet tarafından sıkça gündeme gelen bir konudur. Oruç tutan kişilerin ramazan günlerinde rahatça duş alabilmesi için bu soru en net haliyle açıklanmaktadır.

Orucu bozan durumlar incelendiğinde ağız, geniz ve burun içinden alınan suyun orucu bozacağı dikkat çeker. Duş esnasında ağız içinden su alınırsa ya da burundan su çekilirse oruç bozulur. Ancak dikkatli şekilde duş aldığınızda yani geniz bölgesinde ve ağız içinde su bırakmadan duş yapılırsa oruç bozulmaz.

Sıcak günlere denk gelen oruç günlerinde gün içinde duş alarak terleme sorununu önleyebilirsiniz. Ayrıca duş esnasında şampuan ya da vücut şampuanı gibi kozmetik ürünlerin yutulmamasına da dikkat etmelisiniz. Bu ürünler boğaz yoluna indiğinde su içme ihtiyacı doğuracaktır ve temizlenmesi için bolca su isteyecektir. Ağız, burun ve geniz yollarına su kaçırmadan duş alarak orucunuzu açmak için iftar saatini bekleyebilirsiniz.

Oruçlu olan kişilerin duş almasında herhangi bir sakınca görülmemektedir. Diyanet, duş almanın orucu bozmayacağını ifade etmektedir. Şafii mezhebine göre bu konuya şöyle açıklık getirilir: Abdest veya gusül alırken ağız ve buruna az ölçüde alınan su, elde olmayarak boğazdan inerse oruç bozulmaz.

Gusül abdesti alırken suyu yutmamaya özen göstermelisiniz. Suyu yutmadan alınan gusül abdesti, orucu bozmamaktadır. Banyo yapmak orucu bozar mı diye merak ettiğiniz anda bu yazımız aklınıza gelsin. Ramazan ayı sıcak günlere denk geldiğinde alacağınız duş, dikkatli şekilde alınırsa orucunuzu etkilemeyecektir.

Duş alırken suyun boğaza kaçmaması için dikkat ederek duş alabilirsiniz. Her ramazan ayında sık sık duşa giriyorsanız; artık gönül rahatlığıyla duş alabilirsiniz. Çünkü bu yazımız sayesinde aklınızdaki oruçluyken banyo yapmak orucu bozar mı soru işareti yanıtlarına kavuşuyor.

Ramazan ayında oruç tutarken duş almak isteyenlerin duş esnasında oldukça dikkatli olması gerekir. Çünkü duş sırasında ağızdan su alınırsa ve boğaza kaçarsa orucun bozulmasına neden olabilir. Orucu bozan hallerden biri boğaza sıvı kaçması olduğu için duş alanların dikkatlice davranması önerilir. Şayet boğaza su kaçarsa ve bu su boğazda hissedilirse oruç bozulur.

Gusül Abdesti Almak Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken gusül abdesti almak isteyenlerin aklındaki soru işaretlerini Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan gelen açıklama gidermektedir. Açıklamaya göre:

Gusül abdesti esnasında, ağız ve burun içine su kaçtığı takdirde orucun bozulacağı ifadesi yer almaktadır. Eğer oruç tuttuğunuz günlerde gusül abdesti almak isterseniz; çok dikkatli şekilde suyu kullanmalısınız.

Ağız, burun, kulak içine kaçacak su orucunuzu bozacaktır. Şayet oruçluyken banyo ya da gusül abdestinden dolayı orucunuz bozulursa o gün için kaza orucu tutabilirsiniz. Kulak içine kaçan su konusunda net bir ifade olmadığı için yine de hassas olmanız önerilir.

Kulaktan kaçan su mideye inmediği için fakat insanları ikilemde bıraktığından dolayı; duş ve abdest esnasında dikkatli olmanız tavsiye edilmektedir. Oruç tutarken duşa girdiğinizde, mutlaka ağızdan su yutmamaya çalışın. Bunun için suyu yüzünüze dökerken ağzınızı kapatmaya dikkat edebilirsiniz. Şayet duş sırasında ağızdan su yutarsanız; orucunuz bozulacaktır.

Suyun burundan ve ağızdan içeri girmesi, geniz yoluna ulaşması orucun bozulması için geçerli bir nedendir. Bu hususta oldukça dikkatli olmanız önerilir. Oruç tutanların orucu bozmadan gusül abdesti alabilmesi için her aşamada hassas olması önerilir. Ağıza su almadan, boğaza su kaçırmadan duş tamamlanmalıdır.

Gusül abdestinin orucu bozmaması için yüz bölgesine su döküldüğünde ağızın kapanması daha uygun olacaktır. Şayet boğazdan su alınırsa ve bu su yutulursa orucun kazasının tutulması gerekecektir. Dikkatli olmakta fayda olacaktır.

Rivayete göre; Hz. Aişe ile Ümmü Seleme validelerimiz, Peygamberimiz (s.a.v.)’ın ramazan ayında imsak vakti geçtikten sonra, boy abdesti almış olduğunu haber vermişlerdir. Bu rivayete göre oruçluyken dikkat ederek abdest ve duş alabilirsiniz. Diyanet İşleri Başkanlığı, her ramazan ayında duş alma konusunu ele alır. Siz de ramazan günlerinde oruç tutarken duş almak isterseniz, suyu dikkatli şekilde kullanarak ağızdan ya da burundan vücuda girmesine engel olmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu