Sağlık

Ruam Hastalığı Nedir?

Ruam hastalığı, Burkholderia mallei adı verilen bir bakterinin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Ruam hastalığı öncelikle atları etkileyen bir hastalıktır. Atların yanı sıra eşekler, katırlar, keçiler, köpekler ve kediler gibi diğer memelilerin ve insanların doğrudan etkilenebileceği bir hastalık türüdür. 

Dünyada gelişmiş ülkelerde ruam hastalığı nadiren görülmektedir. Özellikle Avrupa ve Amerika kıtalarındaki ülkelerde bu hastalık, hasta hayvanların takibi ve tedavisi ile neredeyse bütünüyle ortadan kaldırılmıştır.

ABD’de en son Ruam hastalığı vakası 2000 senesinde görülmüştür. Ancak, Afrika, Asya, Orta Doğu, Orta Amerika ve Güney Amerika ülkelerinde hastalık halen görülmektedir. Ülkemizde ruam hastalığı yaygın olarak en son İstanbul, Büyükada’da görülmüş ancak uygun müdahaleler ile kontrol altına alınmıştır.

Nedenleri

Ruam Hastalığı Neden Olur?

Ruam hastalığı Burkholderia mallei adı verilen bir bakterinin enfeksiyonu yoluyla bulaşır. Ruam hastalığına neden olan bakteriler, enfekte hayvanların dokuları veya vücut sıvıları ile doğrudan temas yoluyla insanlara bulaşır. Bakteriler vücut içine derideki kesik veya sıyrıklardan ya da göz ve burun gibi mukozal yüzeylerden sızar. 

Burkholderia mallei doğrudan temasa ek olarak solunum sırasında dışarı verilen enfekte olmuş mikro su damlacıkları olan aerosoller veya enfekte hayvanlar tarafından kontamine olmuş tozlar yoluyla da solunabilir.

Ruam hastalığının insanlara geçmesi, etkilenen hayvanlar ya da hastalığa neden olan  bakteriyi taşıyan örnekler ile ilgilenen meslek dalları üzerinden gerçekleşebilir. Bu meslek dalları arasında at bakıcıları, veterinerler, laboratuvar çalışanları, kasaplar ve mezbaha çalışanları sayılabilir. 

Ruam Hastalığı Nasıl Önlenir?

Günümüzde ruam hastalığını önlemek için kullanılan bir aşı bulunmamaktadır. Bunun yerine bu hastalığı taşıma riski bulunan hayvanlar ile temastan kaçınılması gereklidir. Bu temasın kaçınılmaz olduğu durumlarda maske ve eldiven kullanımı ile, ellerin sabun ile yıkanması gibi çeşitli hijyen önlemleri hastalığın bulaşma riskini azaltabilir.

Sağlık hizmeti ortamında ise standart ve havadan bulaşmaya karşı alınan önlemler kullanılarak bulaşma önlenebilir.

Ruam hastalığının hayvanlarda endemik olduğu ülkelerde, insanlarda hastalığın önlenmesi, hayvan popülasyonundaki enfeksiyonun tanımlanmasını ve ortadan kaldırılmasını içerir.

HHS Burkholderia üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda ruam hastalığı için temas sonrası profilaksi için önerilen tedavi rejimlerinin uygulanmasının etkili olabileceği iddia edilmektedir.

Belirtiler

Ruam Hastalığı Belirtileri ve Tipleri Nelerdir?

Ruam hastalığının belirti ve semptomları arasında genellikle baş ağrısı, burun akıntısı, göğüs ağrısı, ışık hassasiyeti bazı vakalarda ise gözlerde aşırı gözyaşı akıntısı, kas ağrıları, kas gerginliği, üşüme ve terleme ile ateş bulunur. Ruam hastalığı ise genellikle vücuda nasıl girdiğine göre farklı türlere ayrılır. 

Ruam hastalığı birçok vakada sadece akciğer enfeksiyonu şeklinde ortaya çıkar. Akciğer enfeksiyonlarını arasında zatürreakciğer apsesi veya plevral effüzyon denilen ve akciğeri kaplayan zarın iki yaprağı arasında sıvı birikmesiyle ortaya çıkan tablolar takip edebilir. Bu süreçte eğer göğüs röntgeni çekilirse akciğerlerde lokalize bakteri odakları görülebilir.

Bakteri ciltte olan bir kesik veya çizik üzerinden vücuda girdiğinde lokalize enfeksiyon gerçekleşir. Bakteri vücuda girdikten sonraki ile 1 ila 5 gün içerisinde, bakterinin vücuda girdiği konumda yerel bir ülsere benzer bir lezyon gelişir.

Buna paralel olarak lenf bezlerinde şişme ve ağrı izlenebilir. Gözler, burun ya da solunum yolu gibi ten tarafından korunmayan mukozal membranlarda oluşan enfeksiyonlar ise mukus salgısında bir artışa neden olabilir. Bu enfeksiyondan sonraki ilk 1 ila 4 hafta içerisinde bakteri enfeksiyonu vücudun diğer bölümlerine yayılabilir.

Septisemi vücuda giren herhangi bir enfeksiyon öğesinin kan dolaşım sistemine ulaşmasıyla sistemik bir hastalığın gelişmesi anlamına gelir. Bu durum aynı zamanda kan zehirlenmesi olarak da bilinir. Oldukça ciddi olan ruam septisemisi, uygun tedavi bir an önce uygulanmazsa yedi ile on gün içerisinde ölümle sonuçlanır.

Eğer ruam hastalığı kronik enfeksiyon olarak gelişirse bu kol ve bacaklar gibi uzuvlarda bulunan kasların içinde ya da ciltte çoklu apse şeklinde görülür. Bu çoklu apseler akciğer, dalak veya karaciğere de yapışabilir.

Tedavi Yöntemleri

Ruam Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

İnsanlarda gelişen ruam hastalığı vakaları nadir olduğundan, insanlarda antibiyotik tedavisi hakkında sınırlı bilgi vardır. Ancak yapılan deneyler sonucunda kullanılan bazı ilaçların hayvanlar ve insanlar üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmüştür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu