Spor

Sörf Nedir?

Sörf, açık denizlerde kıyıya vuran yüksek dalgaların ya da şiddetli rüzgarın üzerinde özel bir tahta ile yapılan su sporudur. Dalga sörfü daha yaygın olarak bilinse de gelişen teknoloji ile sörf kategorilerinde de çeşitlilik görülür.

Yelkenli Sörf

Rüzgarla dans ettiren yelkenli sörf, dalgaya ihtiyaç olmadan da yapılan sörf çeşididir. Sörf tahtası üzerine eklenen yelken ile yapılan bu sörfte, sörf tahtasının yönünü vücut hareketleri ve rüzgarın gücü belirler.

Motorlu Sörf

Sihirli halı illüzyonunu andıran motorlu sörf, yelkenli sörfe nazaran daha az çaba harcanan bir sörf çeşididir. Suyun üzerinde havalanmayı sağlayan motorlu sörfte hızı, üzerinde bulunan kişi ayarlar. Diğer sörf tahtalarında olduğu gibi yönü, vücut ağırlığının verildiği taraf belirler.

Paraşütlü Sörf

Daha fazla hız ve adrenalin yaşattıran paraşütlü sörfte vücuda bir paraşüt bağlanır. Yelkenli sörfte olduğu gibi paraşütlü sörfte de rüzgar etkileyici bir faktör olsa da paraşütlü sörfte harcanan çaba daha azdır. Bu sörfte adrenalin seviyesi oldukça yüksektir.

Sörf Nasıl Yapılır?

Sörf için öncelikle lisanslı eğitmenlerden eğitim alınması gerekir. Yaklaşık üç saatte tamamlanan temel sörf eğitimi dersleri içinde rüzgar, malzeme ve genel güvenlik bilgileri yer alır. Daha sonrasında plajda simülatör eğitimi verilir. Bu eğitimde; tahtaya nasıl çıkılır, nasıl ayakta durulur, tahtayı yönlendirme ve sudan çıkarma gibi süreçler anlatılır. Tüm bu bilgilerden sonra suya inilir ve öğretilen her bilginin pratiği su üzerinde yapılır.

Sörfü sadece hobi olarak yapmak isteyenler için üç saatlik eğitim yeterli olacaktır. Lisanslı sörf sertifikasına sahip olmak isteyenlerin ise on saate yakın süren eğitimlere katılması ve yeterince pratik yapması gerekir. Her iki eğitimi de sörf yapılan bölgelerdeki lisanlı sörf kurslarından alabilmek mümkündür.

Sörf için Gerekli Malzemeler

Her sporda olduğu gibi sörfte de olmazsa olmaz ekipmanlar mevcuttur. Bu malzemeler sörf yapılmasına yardımcı olurken bir yandan da olabilecek kazalara karşı sörfçüleri korur.

Sörf Tahtası

Sörf yapmak için temin edilmesi gereken ilk ekipman suyun üzerinde durmak için kullanılan sörf tahtasıdır. Sörf tahtası çeşitleri, seviyeye ve yapılacak sörfe göre değişir. Sörf tahtasının; köpük, profesyonel, kürekli gibi çeşitleri bulunur.

Başlangıç/Orta Sörf Tahtası

Köpük sörf tahtası; başlangıç seviyesinde olan ve genç sörfçülere tavsiye edilir. Bu tahtalar hafif olduğundan suda daha rahat gidilmesini olanak verir. Ayrıca yönetimi diğer ağır tahtalara göre daha kolay olduğundan suda daha fazla güvenlik sağlar. Köpüğün yanı sıra plastik sörf tahtasında ise başlangıç seviyesinde olanların tahta hacmi 200 litre civarındadır. Hacmi fazla olan bu tahtaların hızı daha yavaş olduğundan genellikle eğitimlerde kullanılır.

Profesyonel Sörf Tahtası

Profesyonel sörf tahtası ölçüleri başlangıç seviyesinde olanlara nazaran daha kısadır. Hacim küçüldükçe üzerinde durmak daha zor olduğundan adrenalin dolu bir sörf için mini sörf tahtası seçen profesyoneller dalgaların üzerinde tüm güçlerini kullanır.

Kürekli Sörf Tahtası

Ayakta sörf yapmak ve bir yandan da kürek çekmek isteyenlerin tercihi olan kürekli sörf başlangıçta hareketsiz ve sığ suda yapılır. Kürekli sörf tahtası diğer sörf tahtalarından farklı üretilir. Ayrıca kürekli sörf; yelkenli ya da rüzgar sörfüne göre daha az teknik bilgi gerektirir.

Motorlu Sörf Tahtası

Motorlu sörf yaparak sörfe yeni bir bakış açısı getirenlerin tercihi olan elektronik sörf tahtası, durgun denizlerde de sörf yapma imkânı tanır. Hıza göre 25 dakika ya da 1 saat arasında kullanılabilen elektrikli sörf tahtası maksimum 46 km/saat hıza ulaşabilir.

Sörf Kıyafetleri

Sörf kıyafetleri, sörf yaparken dalgaların ve rüzgarın etkisinin yanı sıra yakıcı güneşten de korur. “Sörf kıyafeti nereden alınır” sorusunun cevabını ise bu sporun hangi sıklıkla yapılacağı belirler. Sörf kıyafetleri, sörf yapılan rotaların yakınlarındaki mağazalardan kiralanabileceği gibi spor mağazalarından da satın alınabilir.

Sörf Ayakkabısı

Ayakları sıcak tutan sörf ayakkabıları aynı zamanda denizin içindeki keskin kayalar ya da deniz kestanelerinden ayağı korur. Ayakkabıların altında bulunan kaydırmaz özelliği sörf tahtasına daha sıkı tutunmayı sağlar.

Sörf Mayosu

Sörf mayoları uzun kollu ve kısa kollu olmak üzere ikiye ayrılır. Dalgıç kıyafetine benzeyen bu mayolar sörf yaparken hareket kabiliyetini kısıtlamaz. Sörfün yapılacağı mevsime göre sıcak tutan ya da sadece sudan koruyan sörf mayolarından biri tercih edilebilir.

Sörf Tişörtü

Pamuk ya da sentetik malzemeden üretilen sörf tişörtlerinin yanı sıra UV korumalı sörf tişörtleri tuzlu suyun ve güneşin birleşimindeki o yakıcı etkiden sörfçüleri korur. Vücuda oturan UV korumalı tişörtler, tahtalardan ya da deniz içindeki kesici deniz ürünlerinden doğacak olan tahrişin önüne geçer.

Sörf Şortu

Tişört tercih edilmesi inisiyatif dahilindedir; ancak sörf şortunun mutlaka giyilmesi tavsiye edilir. Normal deniz şortlarından farklı olan bu şortlar ıslandığında hantallaşmaz ve çok kısa bir sürede kurur.

Sörf Bikinisi

Kadınlar tarafından tercih edilen bikiniler tıpkı şortlar gibi normal bikinilerden farklıdır. Şor kesimli bikini altı vücudu sarar ve bollaşma/esneme yapmaz. Vücudu saran atlet tipi bikini üstleri ise vücuttan kaymadığı için sörf sırasında rahatlık sağlar.

Sörf Gözlüğü

Sörf gözlükleri, yüzü saran özelliği ile rüzgarın ve suyun göze gelmesini engeller. Kaliteli sörf gözlükleri aynı zamanda güneşin zararlı ışınlarından gözü korur ve görüş performansını arttırır.

Sörf Likrası

Sörf tişörtlerinin aksine vücudun üst kısmını saran sörf likrası, genellikle yaz aylarında rüzgar ve güneşten korunmak için kullanılır. Likraların sıcak tutma özelliği yoktur.

Sörf Eldiveni

Sörf yaparken soğuktan koruyan ve ellerin uyuşmasını önleyen sörf eldivenleri, yelkenin ya da küreğin daha sıkı kavranmasını sağlar. Sörf eldivenleri kısa ve uzun parmaklı olarak iki çeşitte üretilir.

Can Yeleği

Özellikle başlangıç seviyesinde olan sörfçülerin can yeleği kullanılması önerilir. Yüzme bilinse bile sörf tahtasından düşünce su üzerinde kalmak ve darbelerden korunmak için kullanılır.

Sörf Ne Zaman Yapılır?

Sörf, yaz sporu olarak bilinse de gerekli kıyafetler giyildikten sonra kışın da yapılabilir. Kışın sert rüzgar ve dalgalara karşı gelmek daha zorlaştığı için amatörler için ilkbahar ve yaz ayları tavsiye edilir. Sörf yapacaksanız denize açılmadan önce hava durumunu kontrol etmeniz ve koşullara hazırlık olmanız oldukça önemlidir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu