Spor

Squash Sporu Nedir ?

Squash; raket ve topla iki oyuncu, çiftli oyunlarda ise dört oyuncu tarafından oynanan bir tür raket sporudur.

16’ıncı yüzyılda Fransa’da ortaya çıkan bu spor insanların eğlence için sırayla topu duvara atmasıyla başladı. Oyun asıl popülerliğini 19’uncu yüzyılda İngiltere’de Harrow School öğrencilerinin futbol sahalarının boşaltılmasını beklerken oyalanmak amacıyla duvara top atmalarıyla kazanmış ve bundan sonraki süreçte geniş kitlelerin ilgisini çekmiştir.

Squash oyun kuralları

Oyunculara oyun başlamadan önce 5 dakikalık bir ısınma süresi tanınır. Maçlar genellikle 5 set üzerinden oynanır. Setler arasında 90 saniye ara vardır.
Ön duvarın orta kısmında yer alan çizgiye servis çizgisi denir. Servis kullanıldığında topun bu çizginin üstünde bir noktaya isabet etmesi gerekir. Aynı zamanda, servisi kullanan sporcunun bir ayağının da servis kutusuna basıyor olması gerekir.

Squash’ta setler 11 puan üzerinden oynanır. Beraberlik durumunda fark 2 sayı olana kadar set devam eder. Her hata sayıdır. Puanı kazanan oyuncu, servis atmaya da hak kazanır. Setler 3 (2 seti alan galip) ya da 5 (3 seti alan galip) set üzerinden oynanır.
Oyuncu, topu pervaza ya da altına, oyun alanının belirtilen çizgilerinin dışına, ön duvara çarptırmadan oyun alanının herhangi bir bölümüne atarsa servisi kaybeder. Oyuncu, topa bir kereden çok sayıda vurursa kaybeder.
Squash kort ve ekipman özellikleri
Oynandığı saha bir tarafı açık, üstü kapalı bir küpü andırır. Bu saha normal bir tenis sahasından daha küçük boyutlara sahip olup, zemini parke ve duvarları özel alçı veya tahtadandır.
Squash kortunun boyu 9 m ve genişliği 6 m yüksekliği ise 4 m’dir. Otunda kullanılan raketin uzunluğu 56 cm’dir. Genişliği ise 21 cm’dir. Squash’in topu tenis topundan daha küçük boyutlara sahiptir ve kauçuktan yapılmıştır. Çapı 4 cm, ağırlığı ise 24 gramdır ve topun içerisinde bir damla sıvı bulunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu