Spor

Taekwondo Nedir? Taekwondo Kuşakları ve Anlamları

Taekwondo, Kore menşeili çıplak el ve ayakla yapılan bir uzak doğu savunma sanatı ve öğretisidir. Türkçe’de Tekvando diye okunur ve kullanılır ancak sporun federasyonu dahil olmak üzere Taekwondo şeklinde kullanımını uygun bulur. Taekwondo tabiri, Tae, Kwon ve Do kelimelerinin birleşiminden oluşur. Tae ayakla yapılan vuruş, Kwon elle yapılan vuruş ve Do doğruya giden yol anlamına gelir. Bu kelimeler Taekwondo öğretisinin bel kemiğini oluşturan elementlerdir. Taekwondo ağırlıklı olarak tekme hamleleriyle yapılır.

Taekwondo, Kore askerlerinin kendilerini savunmaları için geliştirilmiş bir dövüş sanatıdır. Kurucusu kendisi de Koreli bir asker olan General Choi Hong Hee’dir. Sanat, Kore insanlarının kültürlerini ve yaşam şeklini yansıtır. Fiziksel ve mental olarak güç kazanmak her dövüş sanatında olduğu gibi Taekwondo’da da önemli bir yere sahiptir.

Taekwondo, bazı siyasi çekişmelerden nasibini almış bir spordur. Kurucusunun ülkesiyle ters düşmesi sebebiyle iki ayrı federasyon ve akım ortaya çıkmıştır. Bunlardan ilki ITF yani International Taekwondo Federation (Uluslararası Taekwondo Federasyonu)’dur. Diğer ise, ülkemizde de geçerli olan WTF yani World Taekwondo Federation (Dünya Taekwondo Federasyonu)’dur. Taekwondo 1988 yılında olimpiyatlara dahil edilmiştir. Spor ülkemizde de oldukça popülerdir. Türk Taekwonducular olimpiyatlarda ve diğer uluslararası müsabakalarda kayda değer başarılar elde etmişlerdir.

Taekwondo Kuşakları ve Anlamları

Taekwondo kuşakları federasyona ve ülkelere göre değişiklik gösterebilir. Ancak uluslarası olarak kabul edilmiş halinde Taekwondo kuşakları altı renktir ve her rengin kendine özel bir anlamı vardır:

  • Beyaz kuşak: Masumiyet, saflık, temizlik anlamlarına gelir. Taekwondoya başlayan herkes beyaz kuşak takarak başlar.
  • Sarı kuşak: Kök vermek anlamına gelir. Yere düşen tohumun sarı köklerini toprağa salması gibi, sporcu da artık köklerini salmaya başlamış ve gelişime hazırdır.
  • Yeşil kuşak: Filiz vermek, yeşillenmek anlamınlarına gelir. Kökünü salmış olan tohum artık filizini vermiş ve bazı becerileri kazanmıştır.
  • Mavi kuşak: Gök,sema, cennet anlamlarına gelir. Bitki artık olgunlaşmaya başlamış ve gökyüzüne doğru uzanmıştır.
  • Kırmızı kuşak: Güneş ve tehlike anlamlarına gelir. Sporcunun artık dikkate değer bir seviyeye geldiğini simgeler.
  • Siyah kuşak: Olgunluk anlamına gelir. Beyaz kuşağın renk ve anlam olarak tam zıddıdır. Siyah kuşak almış sporcunun artık fiziksel olarak en iyi noktaya geldiği, içinde korkudan eser kalmadığı ve ahlaki açıdan örnek biri haline geldiğini simgeler.

Taekwondo disiplininde siyah kuşaktan sonra Dan adı verilen sıralama başlar. 15 yaşından küçükler Dan alamazlar ancak bu seviyeye ulaştıkları takdirde Poom Dan alırlar.

Taekwondo Nasıl Yapılır?

Taekwondo’nun üç alt kolu vardır. Bunlar Kyurogi, Poomsae ve Kyokpa’dır. Bu alt disiplinlerin çalışma alanları ve kıyafetleri farklıdır. Uluslarası müsabakalar Kyuragi ve Poomsae kategorilerinde yapılır. Taekwondo okullarına Dojang denir. Dojang’daki öğretmen Sabom olarak adlandırılır. Taekwondo’da giyilen kıyafete ise Dobok denir.

Taekwondo’ya başlamak için, yapmayı istemekten başka bir ön koşul yoktur. Her yaştan ve cinsiyetten insan bir Dojang’a kaydolarak bu sporu yapmaya başlayabilir. Sağladığı fiziksel kondisyon ve zihinsel disiplin sebebiyle oldukça sağlıklı ve faydalı bir spordur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu