GENEL

Tırnak Mantarı Nasıl Önlenir?

Tırnak mantarının önlenmesi için çeşitli önlemler almak mümkündür. Bu önlemler aynı zamanda ayak mantarının veya çeşitli bakteriyel enfeksiyonların gelişmesi ihtimalinin de önüne geçebilir. 

Bireyler öncelikli olarak ellerini ve ayaklarını düzenli olarak yıkamalıdır. Enfekte bir tırnağa dokunduktan sonra birey ellerini yıkamalıdır. Tırnakları yıkadıktan sonra nemlendirmek, kuruyup çatlamasını engelleyebilir.

Tırnaklar düzgün ve düz bir şekilde kesilmeli, kenarları bir törpü ile düzeltilmelidir. Tırnağın kalınlaşan alanları törpülenmelidir. Tırnak makasları, her kullanımdan sonra dezenfekte edilmelidir.

Bireyler gün içerisinde ter emici çorap giymeli veya sık sık çorap değiştirmelidir. Aynı bağlamda rahat hava dolaşımına izin veren, terlemeye yol açmayan malzemelerden yapılmış ayakkabılar tercih edilmelidir. Eski, muhtemelen mantar sporları taşıyan ayakkabılar ise atılmalı veya dezenfektan ve antifungal pudra ile özenle temizlenmelidir.

Bireyler havuzlarda ve soyunma odalarında çıplak ayakla dolaşmaktan kaçınmak ve özellikle bu tür yerlerde ayakkabı ya da kapalı terlik kullanmak önemlidir.

Tırnak bakımı için bir güzellik salonu seçildiğinde, her müşteri için sterilize manikür aletleri kullanan bir yer tercih edilmeli ve oje ya da takma tırnak kullanmaktan kaçınmaya özen gösterilmelidir.

Belirtiler

Tırnak Mantarı Belirtileri Ve Tipleri Nelerdir?

Tırnak mantarının belirtileri arasında kalınlaşmış, doğal rengini kaybederek beyaz, sarı veya kahverengi tonlarına kadar renk değişimi geçirmiş, kolay dağılan, kırılgan, ufalanmış veya pürüzlü, normal şeklinde bozulma görülen tırnaklar yer alır. 

Bunların yanı sıra bireyin tırnağının altında koyu renkli, genellikle hafifçe kötü kokan döküntü birikimi görülebilir. Her ne kadar tırnak mantarı yaygın olarak ayak tırnaklarında görülse dahi, bazı vakalarda ellerde de görülebilir.

Sağlıklı hijyen alışkanlıklarının işe yaramadığı, tırnağın renginin değiştiği alanın giderek genişlediği, tırnağın kalınlaştığı veya deforme olduğu vakalarda bireyler doktora gelmeli ve tıbbi yardım almalıdır. Bunun yanı sıra diyabet, yani şeker hastalığı olan bireyler tırnak mantarı geliştirmeleri durumunda mutlaka bir doktora görünmelidir.

Tanı Yöntemleri

Tırnak Mantarı Nasıl Teşhis Edilir?

Tırnak mantarı teşhisi sürecinde doktor bireyin tırnaklarını inceleyecektir. Doktor ayrıca tırnaktan bir parça alabilir veya tırnağın altında yer alan kalıntılardan bir örnek alabilir ve enfeksiyona neden olan mantarın türünü belirlemek için örneği bir laboratuvara gönderebilir. 

Sedef hastalığı gibi çeşitli diğer durumlar, tırnakta mantar enfeksiyonunu taklit edebilen belirtilere yol açabilir. Maya ve bakteri gibi mikroorganizmalar da tırnakları enfekte edebilir. Tırnakta görülen enfeksiyonun asli nedenini öğrenmek her zaman için en etkin tedavi yöntemini belirlemeye yardımcı olur.

Tedavi Yöntemleri

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak mantarı birçok vakada kendiliğinden geçebilen bir tıbbi durum değildir. En azından düzenli hijyen alışkanlıkları ve tıbbi mantar tedavisi ilaçları gerektirebilir. 

Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak mantarı enfeksiyonlarının tedavisi birçok vakada zor ve uğraştırıcı olabilir. Eğer bireyin kullandığı kişisel bakım stratejileri, sağlıklı hijyen alışkanlıkları ve reçetesiz satılan mantar temizleme ürünleri işe yaramazsa, birey doktora başvurmalıdır.

Tırnak mantarının tedavisi bireyin durumunun ciddiyetine ve buna neden olan mantarın türüne bağlıdır. Tırnak mantarı tedavisinde ilaç tedavisi ya da cerrahi müdahale yöntemleri kullanılabilir. Tedavinin sonuçlarını görmek aylar alabilir. Bununla birlikte bireyin tırnağı düzelse dahi, enfeksiyonun tekrarlaması yaygın görülen bir durumdur. 

Doktorunuz bireye oral (ağızdan alınan) veya topikal (doğrudan tırnağa uygulanan) antifungal (mantar temizleyici) ilaçları reçete edebilir. Bazı vakalarda hem oral hem de topikal antifungal ilaçları birleştirmek tedavi sürecinin başarılı olmasına yardımcı olur.

Oral antifungal ilaçlar genellikle ilk başvurulan seçenektir çünkü enfeksiyonu topikal ilaçlardan daha hızlı temizlerler. Ağızdan alınan antifungal ilaç seçenekleri arasında terbinafin ve itrakonazol türü ilaçlar bulunur. Bu ilaçlar, tırnağın yeniden enfeksiyonsuz olarak büyümesine yardımcı olur ve enfeksiyonlu kısmı yavaşça temiz tırnak ile değiştirir.

Bu tür ilaçlar genellikle 6 ila 12 hafta boyunca kullanılır, ancak tırnak tamamen uzayıncaya kadar tedavinin sonucu görülmeyebilir. Bir enfeksiyonun bütünüyle ortadan kaldırılması dört ay veya daha uzun süre devam edebilir. 65 yaşın üzerindeki yetişkin bireylerde oral antifungal ilaçlarla tedavinin başarı oranlarının daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.

Oral antifungal ilaçlar bireylerde deri döküntüsünden karaciğer hasarına kadar değişen yan etkilere neden olabilir. Bu sebeple bu tür ilaçların birey üzerindeki etkilerini kontrol etmek için doktor arada bir kan testi yapılmasını isteyebilir. Bu tür ilaçlar karaciğer hastalığı veya konjestif kalp yetmezliği olan veya belirli ilaçları alan kişiler için önerilmez.

Doktor, bazı vakalarda bireye mantar önleyici bir oje yazabilir. Bu oje genellikle günde bir kez enfekte olmuş tırnaklara ve çevreleyen deriye uygulanır. Yedi gün uygulama gerçekleştirildikten sonra, tırnakta biriken oje katmanları alkolle silinerek temizlenir ve yeniden ilk tabaka oje sürülür. Bu tip ojeyi neredeyse bir yıl boyunca her gün kullanmak gerekli olabilir.

Bazı vakalarda doktor enfekte olmuş tırnakları ıslattıktan sonra sürülen bir mantar önleyici kremi reçete edebilir. Önceden tırnakların inceltilmesi durumunda bu kremler daha iyi sonuç verebilir. Bu törpüleme ilacın tırnağın koruyucu ve sert yüzeyinin altındaki mantar bölgesine ulaşmasına yardımcı olur. Tırnakları inceltmek için bir losyon kullanılabilir ya da doktorun bir törpü veya başka bir aletle tırnak yüzeyini kontrollü bir şekilde inceltebilir.

Bazı vakalarda ise doktor, mantar önleyici ilacı doğrudan enfeksiyona uygulayabilmek için tırnağın geçici olarak çıkarılmasını bireye önerebilir.

Bazı mantar tırnak enfeksiyonları ilaç tedavisine yanıt vermez. Eğer mantar enfeksiyonu şiddetli veya aşırı derecede ağrılıysa, doktor bireye tırnağın kalıcı olarak çıkarılmasını tavsiye edebilir.

Tırnak Mantarı İçin Yaşam Tarzı Değişiklikleri Ve Evde Bakım

Birçok vakada tırnakta görülen mantar enfeksiyonu ile evde bakım yöntemleri ile ilgilenmek mümkündür. Bunun için bireyler reçetesiz satılan antifungal tırnak kremleri ve merhemleri deneyebilir. Bireyin tırnak yüzeylerinde beyaz lekeler görmesi durumunda, tırnaklarını törpülemesi, suya batırıp kurutması ve ilaçlı krem veya losyonu uygulaması yeterli olabilir.

Tırnakları düzeltmek ve inceltmek tırnaklar üzerindeki baskıyı azaltarak hissedilen ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Eğer bu işlem bunu bir antifungal uygulamadan önce uygulanırsa, kullanılan ilaç tırnağın daha derin katmanlarına ulaşabilir. Kalın tırnakları inceltmeden önce bir kremle tırnağı yumuşatmak, bu işlemi kolaylaştıracaktır. Bununla birlikte diyabet gibi ayaklara zayıf kan akışına neden olan bir rahatsızlığı olan veya farklı nedenlerden tırnaklarını kesemeyen bireyler, tırnaklarının kesilmesi için mutlaka düzenli olarak bir sağlık uzmanına başvurmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu