Doğa Sporları

Trekking ve Hiking Farkı Nedir ?

Hiking Ne Demek ?

Önceden belirlenmiş rotalarda , gün içerisinde başladığımız noktaya geri dönebilmemize yetecek kadar malzemeyi yanımıza alarak yaptığımız doğa yürüyüşlerine ingilizcede “hiking” denir.

Hiking Rotaları genellikle daha önce birileri tarafından işaretlenmiş veya başkalarının da yürümesi için açılmış , kolaylaştırılmış patikalardır. “Hiking” diye tanımlanan yürüyüşler; Genellikle günübirlik olarak , haftasonları ve grup halinde yapılan doğa yürüyüşleridir. Burada amaç daha çok şehir hayatının stresinden uzaklaşarak doğanın tadını çıkarmaktır. Dolayısıyla rotalar kısmen daha kolay ve orta zorlukta diye tanımlayabileceğimiz doğa parkurları üzerinde belirlenir.

Bu yürüyüşler yarım günlük ve tam günlük olarak planlanır ve çoğu zaman başlangıç ve bitiş noktaları aynıdır. Rehberlerin önceden belirlemiş olduğu bu doğa yürüyüşü rotaları; arazinin ve katılımcıların durumuna göre çember şeklinde olabildiği gibi , aynı rotadan gidip geri gelmek şeklinde de olabilir. Yürünecek noktaya toplu taşıma ( servis , otobüs gibi) araçları ile hepbirlikte ulaşıldığı bazı durumlarda , araçlar yürüyüşçüleri bıraktıktan sonra planlanan bitiş noktasına gidebilmesi durumunda da tek yön olarak hiking rotaları oluşturulabilinir.

Dolayısıyla ülkemizde hemen hemen her ilde haftasonları gruplar halinde yapılan günübirlik doğa yürüyüşü aktivitelerinin ingilizcedeki karşılığı “hiking” olarak tanımlanır. Sonuç olarak Hiking ne demek ? sorusunun kabaca cevabı “günübirlik doğa yürüyüşü” diyebiliriz. Peki bu durumda Trekking ne demek ve Hiking ile arasındaki farklar nelerdir ?

Trekking Ne Demek ?

Trekking , Hiking’e göre daha fazla malzeme taşınan , daha zor yollarda yürünen ve gecenin yürüyüş rotası üzerinde Doğada Kamp yaparak ( veya varsa Pansiyonda konaklayarak ) ertesi gün de yola devam edilen ( birden fazla günü içeren ) faaliyetlerdir. Dolayısıyla kamp malzemeleri listesi, yiyecek – içecek gibi konuların daha detaylı planlanması gereken daha kapsamlı ve profesyonel bir faaliyettir.

Hiking ve Trekking farkı nedir?

Hiking ile Trekking arasındaki en önemli fark ; Trekking Faaliyetlerinin engebeli arazide yapılması ve gecenin doğada kamp yaparak veya varsa pansiyon vs konaklayarak geçirilmesinden sonra ertesi gün de yola devam edilmesidir. Dolayısıyla Planlanan gün sayısına göre Kamp Malzemeleri , Yiyecek & İçecek ve Kıyafetlerin yürüyüş esnasında taşınması gerekir. Hiking faaliyetleri ise yukarıda bahsettiğimiz gibi günübirlik olur ve görece daha kolay rotalarda yapılır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu