Sağlık

Vitamin nedir? D vitamini özellikleri

VİTAMİN NEDİR? Vücudumuzda gerçekleşen biyokimyasal olaylarda rol oynayan, vücutta üretilmediği için dışarıdan alınan organik bileşiklerdir. Vitamin Kelimesi Latince “Hayat” anlamına gelen “Vita “ kelimesinden türemiştir. Anlamından anlayacağımız üzere sağlıklı ve kaliteli bir hayat için yeterli vitamin alıyor olmanın önemi büyüktür.

D Vitaminin Özellikleri nelerdir.

Vitaminler suda eriyen ve yağda eriyen vitaminler olarak 2’ye ayrılır. D vitamini yağda eriyen, güneş ışınları sayesinde vücutta dönüştürülüp kullanılabilir hale getirilen az olarak da bazı gıdalar la alınabilen bir vitamindir.

D Vitamini Eksikliğinde ne olur?

D vitamini kas-iskelet sistemini düzgün çalışmasını sağlayan en önemli etkenler dendir. Eksikliğinde yorgunluk, halsizlik kol ve bacaklarda ağrı, kuvvet kaybı, gibi belirtiler görülebilir. Bunun yanında bağışıklık sisteminde zayıflama, sık hasta olma, depresyon, sıcak basması ve anormal terleme gibi bulguları da vardır. Bazen D vitamini eksikliği belirti vermeyebilir. Bu neden le D vitamini düzeyine hiç baktırmamış bireylerin tahlil yaptırması, gerekiyorsa D vitamini takviyesi alması gerekebilir.

D Vitamini eksikliği için ne yapmalıyız?

Yeterli D vitamini sadece gıdalarla elde edilemiyor maalesef… Güneş ışınlarından faydalanmak D vitaminin istenilen düzeyde olması için yapılması gereken en anlamlı şeydir. Tabi bunu yaparken dikkatli olunmalı güneş yanıkları ve güneş çarpması gibi ihtimalleri ortadan kaldıracak şekilde hareket etmeliyiz.

  • Çok sıcak havalarda uzun saatler güneş altında durmak yanlış bir davranıştır. Dünya sağlık örgütü yeterli D vitamini üretimi için her gün yüz ve kollar açık-yanık oluşmayacak şekilde en az 20 dakika güneşlen ilmesini öneriyor.

Maalesef artık hepimiz kapalı ortamlarda olmayı tercih ediyoruz. Alış veriş merkezlerinde geçirdiğimiz zamandan kısıp, parklara bahçelere gidersek az da olsa D vitamini açısından kar elde edebiliriz.

D vitamini içeren gıdalar tüketmemizde çok önemli Süt yoğurt,Peynir,yumurta ve yağlı balıklar D vitamini kaynaklarından ’dır.Bu temel gıdaları almayı ihmal etmemeliyiz.

D vitamini takviyesi alınması gerekiyorsa bunu Doktor kontrolünde yapmalıyız. Vitamin fazlasının zararı olmaz diye düşünmek büyük bir yanlıştır. Günlük alınması gereken D vitamini miktarı yaşa ve kiloya göre farklılık göstermektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu