Doğa Sporları

Yelken Sporu Nedir?

Mısırlılar tarafından M.Ö. 2400’lü yıllarda icat edilen yelken, ağırlıklı olarak ulaştırma ve taşımacılık alanlarında kullanıldı. Günümüzde kimileri için onunla dünya turu yapmak gibi tutkular oluşturan bu taşıt, kimileri için ise adrenalin dolu bir spor haline geldi. Biz de bu yazımızda bu taşıta bağlı olarak yapılan bu spor dalının ne olduğunu, nasıl yapıldığını, özelliklerini ve çeşitlerini inceledik.

Yelken Nedir? Yelkenin Kumaşı Nasıl Olur?

Yelken basitçe, rüzgar kuvvetini kullanarak hareket ettiren yapı olarak tanımlanabilir. Rüzgarın gücünü sahip olduğu kumaşla kullanır. Yelkenin kumaşı, ne çok sert ne de çok yumuşaktır. Sağlam ve biraz esnek olmalıdır. Yelkenin en torbalaşan, çukur yerine yelkenin “tor“u denir. Torun yeri ve miktarı, yelkenin rüzgara göre kullanımı açısından oldukça önemlidir.

Yelkenli Türleri Nelerdir?

En basit yelkenli “optimist“tir. 8 yaşından 15 yaşına kadar olan sporcular tarafından kullanılan başlangıç sınıfıdır. Diğer yelkenli türlerini ise şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Lazer
  • 470
  • Dragon
  • Europe
  • Finn
  • Pirat

Yelken Sporu Nasıl Yapılır?

Yelkenli sporlarında asıl amaç, önceden belirlenmiş bir rotada sporcuların tekne ve rüzgarı birlikte kullanma yeteneklerini ölçmektir. Bu spor tek başına veya kalabalık bir ekiple de yapılabilir. Yelkenli sporu, karar verme yetisini güçlendiren bir spordur. Ülkemizde bu sporlar Türkiye Yelken Federasyonu (TYF), Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri ve kulüplerin düzenlediği faaliyetlerle gerçekleşir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu