Sağlık

Çocuklarda Bronşiyolit Nedir?

Bronşiyolit, her yaşta saptanabilmekle beraber, 2 yaş altı çocuklarda sık görülen ve ciddi rahatsızlıklara sebep olabilecek bir alt solunum yolu hastalığıdır.

Akciğerlerdeki bronşiyol adı verilen küçük hava yollarının iltihaplanması ve tıkamasıyla oluşur. Bebeklerde kış aylarının en dikkate alınması gereken hastalıklarından biridir.

Nedenleri

Çocuklarda Bronşiyolit Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda bronşiyolit olgularının yaklaşık %50’sinin nedeni RSV (respiratuvar sinsityum virüsü) adı verilen bir virüs olmakla beraber, kimi başka virüsler de bronşiyolite sebep olabilmektedir.

Bronşiyolit, anne sütü almayan bebeklerde daha sık görülür.

Belirtiler

Çocuklarda Bronşiyolitin Belirtileri Nelerdir?

Çocukta önce hafif üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri görülür; burun tıkanıklığı, hapşırma, su gibi sıvı burun akıntısı, daha sonra hafif ateş yüksekliği ve huzursuzluk ilk etapta görülebilecek belirtilerdir.

Daha sonra öksürük ve solunum esnasında hırıltı-hışıltı sesi duyulabilir.

Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda Bronşiyolitin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bronşiyolitin tedavisi semptomatiktir yani belirtileri geçirmeye yöneliktir.

Bebeğin bol sıvı alması (6 aydan sonra), mukusun temizlenmesi için burun damlaları, gereken durumlarda buhar tedavisi verilebilir. Yatağın bir metre uzaklığından soğuk buhar ile solunum yolu nemlendirilebilir.

Ateş uzun sürerse ve diğer belirtiler düzelmezse, bronşiyoliti komplike eden, yani bronşiyolit zemininde gelişen, bakteriyel bir enfeksiyon düşünülerek tedaviye antibiyotik eklenebilir. Bakteriyel enfeksiyondan şüphelenilmediği takdirde antibiyotik kullanılmaz. 

Kimi durumlarda bronşiyolit seyrinin bebek için zorlayıcı olabileceği tahmin edilerek, hastanede yatarak tedavi de önerilebilir. Bronşiyolit açısından riskli grupta sayılabilecek kimi prematüre bebeklerde belirli bir döneme kadar koruyucu ilaç uygulamaları da tavsiye edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu