Otomobil

Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey !

Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey ! Hayatınızda vereceğiniz en önemli kararlardan biri, sizin için ideal arabayı seçmektir. Aileniz olsun ya da olmasın, yeni bir araba alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

En önemlisi, akıllı bir alışverişçi olmak için her şeyi düzenli ve planlı tutun. İşte yeni arabanızı satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken beş durum.

1. Bütçe ve Finansman

Herhangi bir araba satın almaya başlamanın nakit akışınızı ve durumunuzu planlamaktan daha iyi bir yolu yoktur. Herhangi bir pazarlığa veya bayiye gitmeden önce daima bütçenizi ve finansmanınızı planlayın.

Bir sonraki satın alma işleminize hazırlanmak için bu alanda dört yönü göz önünde bulundurabilirsiniz.

Maliyet Bütçesi: Bütçeniz size özeldir. Hiç kimse size makul bir bütçe aralığı önermez. Bütçenizi, alacağınız arabaya göre ayarlamalısınız.

Yinelenen Masraflar:  Olası aylık giderlerinizi göz önünde bulundurun. Yakın giderleri, krediler vb. tüm masraflar aylık maliyetler dâhildir.

Bütçenizi ve finansal planınızı doğru yaptığınızda, gelecekte doğru satın almaları yapmanız çok kolay.

2. Doğru Araç Satıcısı

Araba alırken, ideal gömleğiniz için alışveriş yapıyor gibi arayın. Farklı seçeneklerinize bakmak için seçeneklerinizi genişletin.

Bir arabada olmayan bazı özellikleri diğerinde bulabilirsiniz. Araba satıcısının saygın olduğundan emin olun.

Çevrenizdeki tavsiye edilen mağazalara ve araba satıcılarına göz atabilirsiniz. Araştırmanızı yapın ve hazırlıksız gitmeyin. İnternette farklı arabalar hakkında bulabileceğiniz birçok bilgi var.

3. Kullanım ve Yaşam Tarzı

Seçiminizin, günlük aktiviteleriniz için uygun olduğundan emin olun. Daha sonra aileniz için rahat hale getirmek için ayarlayabilirsiniz.

Arabanız yaşam tarzınıza uyum sağlayamaz, bu yüzden alış-satış yapmadan önce bunu düşünmelisiniz. Arabanın tüm özelliklerini belirleyin ve size yardımcı olup olmayacağını görün.

4. Araç Bakım ve Sigortası

Araç bakımı bütçenize ve finansal planınıza dâhil olsa da, sigortanız için farklı bir plan yapmalısınız. Kelimenin tam anlamıyla, yolda her şey olabilir.

Yine de, her zaman en kötüsüne hazır olun. Kasko sigortasının temel amacı, sizi aracınızla ilgili olarak maruz kalabileceğiniz bazı yükümlülük ve hasarlardan korumaktır.

Araç bakımı sadece finansal planlarınız için değil, aynı zamanda güvenliğiniz ve diğer yasal konular için de geçerlidir. Aracınızla ilgili durumlarda önemli kısımları kapsayan iyi bir sigorta şirketine başvurduğunuzdan emin olun.

5. Araba Satış Değeri

Aracınızın değerini bilmek, yatırımınızı her zaman en üst düzeye çıkarmanın en iyi yoludur. Çoğu alıcı arabalarını ömürleri boyunca elinde tutmayı planlamaz. Genellikle kullandıktan sonra 3-4 yıl sonra satılır.

Arabanızın değerini belirlemek için bakabileceğiniz üç faktör vardır.

Arabanın Tipi: İlk olarak bakmanız gereken otomatik veya manuel şanzıman hangisi olduğunu bilmektir. Aracınızın hangi enerji kaynağı kullandığı araç tipinizi belirleyen unsurlardır.

Modern Özellikler: Bunlar, kurulu veya paket olsun, arabanızda bulunan tüm teknolojileri ifade eder.

Takas Değeri: Arabayı satın almadan önce bile, satın alma maliyetini azaltmak için sunabileceğiniz takas değerini düşünün. Bir sonraki alıcının da sahip olması durumunda, arabanızın gelecekteki yeniden satış değerini belirlemek için buna sahip olmanız yardımcı olacaktır.

Not: 2 el araç alırken mutlaka ekspertize aracı göstermeniz yararlı olacaktır.

Arabalar, dikkatlice düşünmeniz gereken uzun vadeli yatırımlardır. Aracın kendisi de dâhil olmak üzere kendinizde göz önünde bulundurmanız gereken birçok faktör vardır. Saygın profesyonellerden yardım ve rehberlik isteyin ve diğer insanların yaptığı hataları yapmayın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu