Nasıl Yapılır

Evde İrmik Unu Nasıl Yapılır?

Evde İrmik Unu Nasıl Yapılır? – İrmik, asıl olarak fazlasıyla tercih edilen, insan vücuduna karşı oldukça yararlı bir yapıya sahip undur. Normal un ve diğer un çeşitleri ile karşılaştırıldığında hem lezzet hem kullanım alanı hem de faydalarıyla birlikte öne çıkmaktadır. google

Hafif ve kumlu bir dokuya sahip olan irmik, protein içeriğiyle birlikte önemli bir yer tutmaktadır. Marketlerden satın alabileceğiniz irmik ununu aynı zamanda kendi isteğinize uygun olarak evinizde de yapabilirsiniz.

İrmik Unu ve Diğer Unlar Arasındaki Fark Nedir?

İrmik unu ve normal un farkı genel anlamda dış görünüşler ile başlamaktadır. Buna göre irmik, daha ince, hafif ve sarı görünümlü, aynı kumu andıran bir yapıya sahipken normal un yoğun, ağır ve beyaz bir görünüm sergilemektedir.

Bunun yanında irmik unu, normal una oranla oldukça sağlıklıdır. Farklı yiyeceklerde kullanılması normal unun yol açabileceği zararlı durumları giderebilecek niteliktedir. Ayrıca kullanılmış oldukları yemeklerin de içerisinde her iki un farklı bir tat yaratmaktadır.

Normal pişirme unları, buğday hasatlarının %80’lik bir kısmını kaplarken irmik unu ve çeşitleri kalan %20’lik kısımdadır. İrmik unu çeşitleri ise mısır irmiği ya da pirinç irmiği olarak verilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir ?  Niche site yaparak para kazanma !

İrmik Ununun Faydaları Nelerdir?

İrmik unun faydaları dediğimizde ise aslında bu sorunun birden fazla cevabı olduğu durumu karşımıza çıkmaktadır. Buna göre irmik ununun yararları da oldukça fazladır. Birçok anlamda insan vücudu için faydalı olabilecek içerikleri barındıran bu un için şu yararlardan bahsedilebilmektedir;

 • Kronik hastalıkların tedavisinde kullanılır
 • Kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılır
 • Kanser tedavisinde kullanılır
 • Pek çok yararlı antioksidan içerir
 • Lif ve magnezyum sayesinde kan şekeri kontrolü sağlamaktadır
 • İçerisinde bulundurduğu demir ile kırmızı kan hücresi üretimi sağlar.
 • Kas sağlığını sağlar
 • Göz bozuklukları için tedavi edici yapısı bulunur
 • Sinir ve stresin vücuttan atılmasında yararlıdır.

Son olarak fazlasıyla protein içermesi ile de öne çıkan irmik unu, kullandığınız her farklı besin için hafif ve lezzetli bir tat verecektir.

İlginizi Çekebilir – Alçı Sonrası Şişlik ve Morluk Nasıl Geçer?

İrmik Unu Neler İçin Kullanılır?

İrmik unu ne için kullanılır dediğimizde ise bu konu da geniş cevapları olabilecek farklı bir konudur. Oldukça lezzetli bir gıda olarak birlikte ortaya çıkarmış, üretmiş olduğu gıdalar da birçok kişi tarafından sevilerek tüketilmektedir. Buna göre irmik unu kullanımı şu şekilde verilebilmektedir;

 • Sıcak bir tahıl olarak vanilya, süt ve bal ile karıştırılarak tüketilebilir
 • Pudingler için kullanılabilir
 • Patateslerin daha hoş bir tadı ve çıtırtısı olması adına üstlerine serpiştirilir
 • Tatlılar için hoş bir lezzet katar
 • Bazı yörelerin mutfaklarında yeri bulunmaktadır.
 • Makarna yapımında kullanılabilir.
 • Sosların daha koyu bir kıvamı olması adına kullanılabilmektedir.
 • Ekmeklerin üzerindeki çıtır kısmı yapabilmek adına kullanılabilmektedir.
Evde İrmik Unu Nasıl Yapılır?
Evde İrmik Unu Nasıl Yapılır?

İrmik Unu Yapım Aşamaları Nelerdir?

Evde irmik unu nasıl yapılır sorusuna gelecek olursak bu işlem için de birkaç önemli adımı izlemeniz yeterli olacaktır. Buna göre verilen her adım, lezzetli ve aynı zamanda kullanışlı bir irmik unu yaparak çeşitli kullanım alanlarında sunabilmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda irmik ununu size yakın ol bir marketten de satın almanız mümkündür.

Pek çok farklı markette satılan irmik unu, evde yaptığınız irmik ununa göre daha az zahmet isteyecektir. İrmik unu yapımı evde işleyebilmesi adına belirli özel aletler gerekebilir. Bunun yanında belirli bir buğday çeşidi ve bu buğday çeşidinin doğru malzemeler ile doğru bir şekilde öğütülmesi gerekecektir.

İrmik unu yivli çelik silindirli  araçlar ile elde edilir. Bu silindirler içerisinde bulunan buğday tanelerini iri taneler olacak şekilde parçalara dönüştürür, bu parçalar sonraki  aşamada una dönüştürülür ve nişastası irmiktir. İrmik sert buğdaydan yapılır ve rengi sarıdır. İrmik yüksek miktarda glüten ve protein içermektedir.

Bu sebeple de irmik unu nasıl yapılır dediğimizde çoğu kullanıcı genellikle satın almayı tercih etmektedir.

İlginizi çekebilir ?  Un helvası tarifi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu