Finans ve Borsa

Cent Nedir? 1 Cent Kaç TL?

Cent Nedir? 1 Cent Kaç TL?  1 Cent = 0,84  TL  Eder.  Cent nedir  sorusunun cevabı dünyanın neredeyse her yerinde merak edilir çünkü cent para birimi dünya ekonomisinde en çok kullanılan birimlerden biridir. Bunda dünya ekonomisini Amerika Birleşik Devletleri’nin yönettiğini düşünürsek cent’in bu kadar kullanılması ve popüler olması normaldir. Cent sadece Amerika’da değil ayrıca dolar kullanan birçok ülkede geçerli bir para birimidir. Cent kullanılmayan ülkelerde zorunlu olarak bu para biriminin O ülkenin para birimine çevrilmesi gerekir. Türkiye’de de böyle bir durum söz konusudur. Bu yüzden 1 Cent kaç TL eder sorusu merak edilmektedir.

Cent Para Birimi Nedir?

Cent kelimesinin kökeni Latince bir kelime olan “centum” ifadesinden gelmektedir. Latincedeki anlamı ise 100 olmaktadır. Genel olarak madeni para birimleri için kullanılan bir ifadedir. Amerika başta olmak üzere Kanada ve daha birçok ülkede kullanılan bir para birimidir. Cent para birimi hem Amerika’da hem de Kanada’da peni olarak da ifade edilir. Sembolü “¢” olan bu para birimi dünyanın pek çok ülkesinde yaygın olarak tercih edilir. Ülkemizde ulusal olarak kullanılan bir para birimi olmadığından ticari işlerde ve cent kullanılan ülkelere yapılan seyahatlerde cent TL’ye çevirme işlemi yapılmaktadır.

1 Cent Kaç TL Eder?

Ülkemizde kullandığımız para birimini ne yazık ki ulusal alanlarda kullanma gibi bir şansımız yoktur. Bu yüzden hangi para birimini kullanacaksak TL’yi ona çevirmek zorundayız. Yazımızda 1 cent’i TL ye nasıl çevirebilirsiniz. Bundan bahsedeceğiz. Vermiş olduğumuz rakamlar güncel döviz rakamları olmaktadır. Sizler çevirme yapmak istediğinizde o zamanın kuruna göre işlem yapmalısınız.

1 Dolar   8,39 Türk TL ‘dir   Güncelleme : 25.08.2021

1 cent = 0,84  TL  eder

50 cent 4,20   TL  eder

100 cent 7,49 TL olarak hesaplanır.

1 cent kaç TL eder merak edenler için güncel rakamlar üzerinden hesaplama yapmaya çalıştık. Sizler de ticari işlemleriniz için veya tamamen merak ettiğiniz için bu hesaplamayı öğrenmek istiyorsanız sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Cent’i TL’ye Çevirme

Cent para birimi, bir paranın 1/100 oranına eşittir. Bu para birimini başka bir para birimine çevirmek istediğinizde öncelik cent’i dolara çevirme işlemi yapmanız gerekir. Yani cent öncelikle dolara çevrilir ve sonrasında asıl kullanılacak olan para birimine çevrilir. Bu durumda 1/100 oranı olduğu için, 1 doların 100 cent’e denk geldiğini ifade edebiliriz. Aslında bu durum Türk parasındaki 100 kuruşa benzetilebilir. Bilindiği gibi TL’de de 1 TL, 100 kuruşa denk gelmektedir. Bu hesaplamalar neticesinde ticari işlemlerde genel olarak bu çevirme işlemlerine ihtiyaç duyulur. Cent çevirme işlemleri yapmak isteyenlerin temelde yapması gereken aslında 1 cent değeri üzerinden hareket etmektir. Bu şekilde hesaplama yaptıklarında işleri baya kolaylaşacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu