Sağlık

Adaçayının 6 iyileştirici özelliği !

Adaçayının 6 iyileştirici özelliği !  Adaçayı (Salvia officinalis, hem gastronomik ) hem de tıbbi alanlarda birden fazla kullanıma sahip bir bitkidir.

Adaçayının iyileştirici özellikleri yüzlerce yıldır popüler bilgeliğin bir parçası olmuştur ve hala onlardan yararlanmaya karar verenler var. Ne olduklarını biliyor musun? Eğer hatırlamıyorsanız veya hepsini hatırlamıyorsanız, bunları aşağıda tartışacağız.

Orta Çağ’dan beri adaçayı (Salvia officinalis) çeşitli sorunlar için evde çare olarak kullanılmıştır. Her bahçede kolayca oluştuğu için dikilmesi ve bertarafı zor değildir.

Bu bitkinin hem mor hem de beyaz çiçekleri vardır, bu nedenle tanınması kolaydır. Ayrıca bunlar “bohem” veya “vahşi” bir hava ile adaçayı dekoratif bir unsur olarak kullanmayı mümkün kılar.

Adaçayının iyileştirici özellikleri

2002’de yayınlanan bir makaleye göre, tükürüğün fitokimyası, farmakolojisi ve terapötikleri: “bileşiminde birkaç keton (benzofuranik) ve alkol (tansinon, miltiron, tanshinol ve salvio) tanımlanmış ve küçük bir oranda E vitamini. En önemli etkiler ise kardiyovasküler sistem ve kanda kendini gösteriyor” dedi.

Adaçayı, infüzyon olarak hazırlandığında ve tüketildiğinde adet krampları, ağır sindirim, sıvı tutulması, sıcak basması ve menopozun diğer rahatsızlıkları gibi bazı rahatsızlıkların giderilmesine katkıda bulunan bir bitkidir.

Bir emmenagog etkisine sahip olduğu için adet akışını uyarır, bu da kolik ve mide ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Ek olarak, infüzyonun aşağıdakilere yardımcı olacağı düşünülmektedir:

  • Spazmodik gibi davranacağı için mide kramplarını yatıştırır.
  • İdrar söktürücü etkisi olur, bu nedenle idrara çıkmayı uyarır ve sıvı tutulmasını gidermeye yardımcı olur.
  • Sinir sisteminin aktivitesini yumuşatır, böylece kişinin sakinleşmesine yardımcı olur.

Önemli konular:

  • Bu bitkinin infüzyonu olumsuz reaksiyonlara neden olabileceğinden çok miktarda tüketilmemelidir. Aslında, önce doktorunuza söylemeden günde bir veya iki bardaktan fazla içmemelisiniz.
  • İçecek, hipoglisemik ve antikonvülsan tedavilere müdahale edebilir.
  • Ayrıca ilaçların yatıştırıcı etkisini artırabilir.
  • Hamilelik ve emzirme durumunda kontrendikedir. Ayrıca antikoagülan ilaçlarla tedavi altında olunması durumunda.

Popüler inanışlara göre, adaçayı çayı tüketimi adet öncesi sendromun ve iltihapların (hem karın bölgesinde hem de vücudun diğer bölgelerinde) yarattığı rahatsızlığı hafifletebilir.

Adaçayı içmenin diğer faydaları

Adaçayının iyileştirici özellikleri değişebilir. Örneğin, homeopatların bakış açısından, bu bitki çok daha fazla fayda sağlayabilirken, bilimsel araştırmacılar ve sağlık uzmanları yalnızca birkaçını doğrulayabildi (yukarıda bahsedilenler gibi).

Doğal tıbbın destekçilerine göre, adaçayı demlenmesi gazların dışarı atılmasına ve karın bölgesinde biriktiğinde neden olduğu rahatsızlıktan kaçınmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle, bol bir yemekten sonra bir bardak adaçayı demlenmesinin tavsiye edileceğini söyleyenler var.

Mide toniği olarak kullanılmasının yanı sıra ülserleri gidermek için de bir çare olarak kullanılır. Bununla birlikte, bunlara sahipseniz, verimsiz olabileceğinden şifalı otlar ve benzerlerinin tüketiminden kaçınmak en iyisidir.

İlginçtir ki, Salvia officinalis’in topikal kullanımının diş eti iltihabı olan kişilerde dişeti indeksini düşürmede etkinliği başlıklı bir araştırma çalışmasında, “S. officinalis kullanımının modifiye dişeti indeksini azaltmada etkili olduğu” gözlemlenmiştir. GI). Gargara ve diş macunu GI’yi daha hızlı azaltır. Gargara, GI’de en büyük düşüşü sağladı”.

Hafızayı geliştirir mi?

Sinir sisteminin aktivitesini hafifletebildiği gerçeği göz önüne alındığında, bazı adaçayı özlerinin Alzheimer ve yaşa bağlı hafıza eksikliklerini önlemek için doğal bir çare olabileceğini düşünenler var.

Ancak, bu bitkinin bu tür etkileri olduğu veya infüzyonunun düzenli olarak tüketilmesinin bu hastalığın görünümünü yavaşlatabileceği gösterilmemiştir. Otun gerçekten yararlı olup olmayacağını belirleyebilmek için daha derine inmek gerekliydi.

Her zaman dikkatli ol

Gördüğümüz gibi, adaçayının iyileştirici özellikleri, sağlığın tadını çıkarmak veya sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için gerekli değildir. Bu nedenle, en uygun şeyin iyi yaşam tarzı alışkanlıklarını sürdürmek ve en uygun olanı (herhangi bir rahatsızlığınız varsa) doktorunuza danışmanız olduğunu unutmayın.

Adaçayı, yemek pişirmek için (özellikle makarna, kuzu eti ve tavuk) yemek pişirmek için de kullanılan bir bitkidir, bu nedenle dilerseniz tariflerinize çok daha geleneksel bir dokunuş katmak için kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu