GENELBilgisayarBilgisayar Teknolojisi

Elon Musk Kimdir ? Spacex Projesi nedir ?

Elon Musk Kimdir ? Spacex Projesi nedir ? 21 yüzyılın dehalarından birisi olarak anılan Elon Musk, dünyanın en zengin insanlarından birisidir. 28 Haziran 1971 yılında Güney Afrika’da doğmuştur. Tüm dünyaca tanınmasının en büyüksebeplerinden birisi ise SpaceX şirketidir. Hayatı boyunca okumayı ve araştırmayı çok seven Elon Musk’ın günümüzde birden çok büyük yatırımı vardır. The Boring Company, Solar City, Hyperloop, OpenAI, Neuralink ve SpaceX adlı şirketlerinde büyük katkı payı olan Elon Musk, geleceği gören kişilerden birisidir. Bu şirketler ise özetle beyin-makine arayüzü geliştiriyor, 5. ulaşım yolu olan mıknatıslı tren yapıyor, güneş enerjisi üretimi sağlıyor ve ucuz uzay taşımacılığı hakkında araştırma yapıyor. Peki Elon Musk buralara nasıl geldi? Geleceği bu denli iyi bir şekilde gören ve yaptığı dev yatırımlarla tüm dünyaca tanınan Elon Musk bu raddelere nasıl ulaştı?  google

Elon Musk Kimdir ? Spacex Projesi nedir ?
Elon Musk Kimdir ? Spacex Projesi nedir ?

Elon Musk Kimdir?

Elon Musk, 28 Haziran 1971 yılında Güney Afrika’da dünyaya gelmiştir. Elon Musk’ın Güney Afrika dışında iki ülkede daha vatandaşlığı bulunmaktadır. Bunlar Kanada ve Birleşik Devletlerdir. 3 vatandaşlığa sahip olan Musk, şu an Birleşik Devletler’de hayatına devam etmektedir. İnsanlar onu tek bir kişilik olarak görse de   Elon Musk’ın birçok unvanı vardır. SpaceX’in kurucu üyesi ve CEO’su, mühendislik ve tasarım ofisleri şefi, Tesla’nın CEO’su, The Boring Company’nin kurucu üyesi, Neuralink’in kurucu ortağı, erken yatırımcı, OpenAI’ın kurucu ortağı gibi birçok unvana sahiptir. 2018 yılında kraliyet topluluğu üyesi seçilmiştir. Ayrıca Forbes tarafından 2016 yılında yayınlanmış dergide Dünya’nın en güçlü 25. kişisi seçilmiştir. Yine 2019 yılında Forbes tarafından yayınlanan bir sıralamada ise Dünya’nın en yenilikçi insanı olarak görülmüştür. 2010 yılında yayınlanmış olan Iron Man 2 filminde kısa bir süreliğine rol alma şansına sahip olmuştur. Bunun dışında birkaç Amerikan yapımı dizilerde daha rol alan Musk, hayatı boyunca sürekli farklı sektörlere de el atmıştır. Kripto para piyasasıyla da yakından ilgilenen Elon Musk, şu anda devasa bir servete sahiptir. 2021 yılı ocak ayının ilk haftası, dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos’u geçerek yeni en zengin kişisi olmuştur. Elon Musk’ın ilk işi, kardeşiyle kurduğu Zip2 adlı bir web yazılım şirketiydi. Bu şirketi 1999 yılında 340 milyon dolara Compaq isimli bir şirkete satmıştır. Ardından x.com adlı siteyi kurmuştur. 2002 yılının mayıs ayında ise, günümüzün en popüler şirketlerinden birisi olan SpaceX’i kurmuştur.

SpaceX Nedir ve Neden Bu Kadar Önemlidir?

NASA’nın uzay yarışındaki en büyük rakiplerinden birisi olan SpaceX, 2002 yılında Elon Musk tarafından kurulmuş bir uzay mühendisliği şirketidir. Yaptığı büyük başarılarla tüm dünya üzerinde tanınmış nadir kuruluşlardan birisidir. Falcon, Dragon, Starlink, Starship gibi çok büyük projelere imza atmıştır. Uzaya bir roket gönderip o roketi tekrardan dünyaya geri sapasağlam bir şekilde getirebilen nadir şirketlerden birisidir. Tüm bu işleri yaparken dünya üzerinde de PR çalışmalarını çok iyi şekilde yönetmektedir. 2002 yılından bu yana uzay çalışmalarına büyük katkılar sağlayan SpaceX, tamamen özel bir kuruluştur. Çoğu uzay araştırma şirketleri herkesin bildiği gibi bazı devletlere aittir. Ancak SpaceX bir imkansızı başararak tamamen özel bir oluşumdan ibaret olmuştur. Bu şirketin birbirinden farklı onlarca misyonu bulunmaktadır. Örneğin insanlığın devamını Mars üzerinde yaşatmak gibi delice fikirlere sahip olan bu şirketin çalışmaları hızla devam etmektedir. SpaceX’in başardığı şeyler ise oldukça fazladır. İlk kez 2008 yılında özel sektör tarafından finanse edilerek yörüngeye ulaşabilmiş ilk sıvı yakıtlı roketi üretmiştir. Ayrıca 2010 yılında da bir uzay aracını başarılı bir şekilde uzaya fırlatan, yörüngeye oturtabilen ve sonrasında roketi dünyaya geri gönderebilen ilk özel sektör şirketidir. 2012 yılında ise Uluslararası Uzay İstasyonu’na Dragon adlı uzay aracını yollamıştır. 30 Mayıs 2020 tarihinde ise uzay istasyonuna Crew Dragon adlı aracı yollamış ve ilk kez insanlı uzay görevi gerçekleştirebilmiş özel şirket unvanına sahiptir. Ayrıca bunların çoğunu YouTube üzerinden de canlı yayın olarak paylaymış ve bu canlı yayınları milyonlarca kişiye izletmiştir. En son yaptıkları işlerden birisi ise Starlink görevidir. 24 Ocak 2021 tarihinde ise tek roket fırlatması ile 143 uyduyu yörüngeye yerleştirmeyi başarmıştır.

Elon Musk gerçekten de geleceği yönlendiren insanlardan birisidir. Günümüzün dahiyane ismi olarak görülen Musk, onlarca farklı sektörde iş yapmaktadır. Twitter üzerinde de oldukça aktif olan Elon Musk, çoğu zaman kripto para piyasasını da yönlendiren kişi olarak görülmektedir. Attığı tek bir tweet’le bile Bitcoin’in değerini bir günde %20 değiştirebilen bir kişidir. Yine en tanındık şirketlerinden olan SpaceX de çok büyük işlere imza atmaktadır. Günümüzde Elon Musk’ı tanıyıp da SpaceX’i bilmeyen çok az kişi vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu