BilgisayarGENELYazılım

Yazılımcı Nasıl Olunur ?

Yazılımcı Nedir? Sorusu, özellikle teknolojiye ve programlamaya ilgi duyan kişiler tarafından merak edilen konulardan biridir. Yazılımcı veya yazılım uzmanı, büyük bir çoğunlukla bir kuruma bağlı olarak çalışan ancak serbest olarak yani freelance işler de yapabilen bir meslek grubudur. Özellikle günümüz teknoloji dünyasında oldukça önemli bir yeri bulunan bu kişiler, çalıştıkları kurumun teknoloji konusunda ihtiyaçlarına göre yazılım programları tasarlamakta, yazılım süreçlerini yürütmekte, geliştirmekte ve daha iyisi için araştırma yaparak teknolojik projeler üretmektedir. Özellikle son zamanlarda ilgi duyulan bir meslek haline gelen yazılımcı mesleği için kişiler, yazılımcı nasıl olunur? Sorusunu merak etmekte ve araştırmaktadırlar.

Yazılım uzmanı olabilmek için üniversitelerin Yazılım Mühendisliği veya Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. İyi bir yazılımcı olabilmek adına gerekli donanımı kazanabilmek açısından bu konuda bir bölümden üniversite mezunu olmak gerek kişisel gelişim gerek iş hayatı fırsatları konusunda kişileri bir adım öne çıkarmaktadır. Bunun yanı sıra çeşitli yazılım kursları ile de üniversite okumaya gerek olmadan sertifika elde ederek yazılımcı olabilme imkanı bulunmaktadır. 

Ancak kişilerin yazılım konusunda yeterli donanıma ve beceriye sahip olabilmesi adına analitik ve matematiksel altyapısının yeterli bir düzeyde olması gerekmekte ve bu nedenle yazılım kursları ile sertifika sahibi olan kişiler iş bulma konusunda pek fazla tercih edilmemektedirler. Bu kurslar, özellikle üniversite mezunu kişilerin kendisini daha da iyi geliştirebilmesi ve iş imkanını genişletebilmesi adına bir önem taşımaktadır. Özellikle başarılı ve donanımlı bir yazılımcı olabilmek adına kişilerin sahip olması gereken bazı belli başlı özellikler ise şöyledir;

 • Araştırarak, çeşitli ders veya kurslara katılarak kendini sürekli olarak geliştirmek
 • Analitik düşünebilme yeteneğine sahip olmak 
 • XML, JSON, jQuery gibi programlamalarda yetenekli olmak
 • SQL, HTML5 ve Javascript gibi yazılım programlarını iyi derecede kullanabiliyor olmak
 • Çözüm odaklı olmak
 • Sorumluluk sahibi olmak
 • Çeşitli uygulama ve yazılımları iyi bir şekilde geliştirebilmek
Yazılımcı nasıl olunur ?
Yazılımcı nasıl olunur ?

Yazılımcı Olmak İçin Üniversite Okumak Şart Mı?

Yazılımcı olmak için üniversite okumak şart mı? Sorusu, özellikle bu mesleğe ilgi duyan ve teknoloji konusunda kendisini yetkin gören kişiler, yazılımcı olabilmek adına illaki bir üniversite mezunu olunup olunmaması gerektiğini merak etmektedirler. Bu bağlamda, yazılımcı olabilmek için üniversite mezunu olma şartı bulunmamaktadır. Yazılım konusunda özel veya kamu kurumları tarafından çeşitli kurs ve eğitimler verilebilmekte, kişiler bu kursları başarıyla tamamladıkları takdirde sertifika alarak bu mesleği icra edebilmektedirler.

Yazılımcı Ne Yapar?

Yazılımcı ne yapar? Sorusu, bu mesleği icra eden kişilerin sahip olduğu yükümlülükleri ve görevleri konusunda en çok merak edilen konulardan biridir. Yazılımcı lığa ilgi duyan kişiler tarafından da araştırılan bu konu hakkında, çeşitli elektronik cihazların yazılımlarını üreten bu kişiler, şu görevleri yerine getirmektedirler;

 • Bilgisayar, telefon gibi çalışmasında yazılım gerektiren teknoloji ürünleri için yazılım tasarlamak
 • Yazılım ve sistemlerin tasarımını yapmak
 • Kurumların elektronik cihazlarındaki yazılımlarını ve sistemlerini geliştirmek
 • Sistemlerin doğru çalışabilmesi adına bakım ve kontrollerini yapmak
 • Yazılım ve sistem incelemesi yaparak gerekli değerlendirmelerde bulunmak
 • Yazılımları test etmek
 • Bünyesinde çalıştığı kurumun sahip olduğu yazılım sistemleri konusundaki tüm konularda yetkili olmak
 • Çalıştığı kurum için bir işletim sistemi kurmak
 • Teknolojiyi sürekli olarak takip ederek ve araştırarak yazılım ve teknoloji konusunda geri kalınmamasını sağlamak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu