BilgisayarBilgisayar TeknolojisiGENEL

Bilgisayar oyun oynarken donuyor çözümü

Bilgisayar oyun oynarken donuyor çözümü .Teknolojinin gelişmesi ile pek çok kişi için bilgisayar kullanımı vazgeçilmez olup oyun oynarken bilgisayarın donmasına çözümler araştırılmaktadır.

Oyun oynarken bilgisayarın donmasına çözümler elde etmek için hemen hemen tüm kullanıcılar araştırmalar yapılmaktadır. Yapılan araştırmalar sonrasında sunulan çözüm tavsiyeleri uygulanarak daha keyifli oyun oynamaya çalışılmaktadır. İşte bilgisayarın oyun oynarken donmasına çözümler içinde şunları sıralayabiliriz.

Bilgisayarın Isınması

Genel olarak bilgisayarda oyun oynarken kullanıcıların en çok yaşadığı sorunların başında gelmektedir. Bilgisayar donmasının pek çok farklı nedenleri bulunmaktadır. Bunlardan biri de bilgisayarın çok fazla ısınması olmaktadır. Özellikle dizüstü olan bilgisayarlar zemine temas etmesinden dolayı hava akımı olmaz ve çok daha hızlı bir şekilde çalışır. Bilgisayar donmasına çözüm olarak kasa temizliği yapılması gerekmektedir. Böylece cihazın performansı artacaktır.

Antivirüs Programların Çok Olması

Antivirüs programları işletimciye genel olarak temiz tutmak ve korumak için yazılan programlar olmaktadır. Bu programlar bilgisayar üzerinde yer alan virüsleri temizlemek için kullanılmakta ve pek çok çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Ancak bu uygulamalar çalışırken bilgisayar belleğinin büyük bir bölümü kullanıldığından dolayı bilgisayar oyunlarında yavaşlama ve donma sorunları yaşanmaktadır. Antivirüs programı tercih edilirken güvenilir tek bir yazılım olan program seçimi donma sorunlarında çözüm sağlayacaktır.

Sürücülerin Bozulması

Sürücüler yani drive olmadan bilgisayara bağlı olan donanım cihazlar düzgün çalışması mümkün olmaz. Genel olarak Mouse dışında disk gibi ekipmanların işletim sistemiyle aralarında bulunan iletişimi sağlamak adına drive gerekli olmaktadır. Virüsten dolayı ya da başka faktörler ile bozulan sürücüler oyun esnasında donmalar meydana gelmektedir. Çözüm olarak sürücülerin her zaman güncellenmesi gerekmekte ve bu şekilde kullanılmalıdır.

Arka Planda Çalışan Uygulamalar

Genellikle bilgisayar içinde yer alan tüm programların daha düzgün çalışması adına yeterli donanım araçları ve bellek yani RAM’e gerek duyulmaktadır. Birden fazla programın aynı anda çalışması işletimci ve RAM büyük oranda yükleme yapmasından dolayı donma ile yavaşlama sorunu görülmektedir. Böyle bir durumda sorunun ortadan kaldırılarak yeniden yüklemek ya da uygun bir yazılım ile bilgisayarın sürümü yükseltmek sorunun çözmeye yardımcı olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu