GENEL

PRP Uygulaması Hangi Amaçla Yapılıyor?

Deri yaşlanması dış ve iç faktörlerin etkisiyle oluşan bir süreç. Bu süreçte derimiz bazı fiziksel özelliklerini kaybediyor. Derimizi gençleştirmeye yönelik girişimlerin birçoğunda (kimyasal soyma, lazer gibi) deride önce hasar yaratılıyor. Sonrasında yara iyileşmesinde olduğu gibi derinin iyileşme süreci destekleniyor.

PRP Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

  • Lazer, peeling, roller uygulamaları sonrası derinin hızla yapılanmasını sağlamak
  • Kırışıklıkları azaltmak
  • Deriye esneklik ve parlaklık kazandırmak
  • Sivilce, ameliyat, çatlak gibi her türlü yara izini azaltmak
  • Saç dökülmesini durdurmak

Hangi Bölgelere Uygulanıyor?

PRP genellikle yüz ve saçlı deriye uygulanıyor. Boyun, dekolte bölgesi, eller ve diğer vücut bölgelerine de uygulama yapılabiliyor.

Nasıl Uygulanıyor?

Uygulamanın yapılacağı kişiden kan alınıyor, steril ortamda santrifüj edilerek plateletten zengin plazma elde ediliyor. Bu plazma, enjeksiyon yoluyla deri içine veriliyor veya Lazer, roller uygulamaları sonrası kağıt bir maskeyle cildin emmesi sağlanıyor. Derin kırışıklıkları gidermek amacıyla dolgu olarak da kullanılabiliyor.

Yan Etkileri Var mı?

PRP uygulamasında, kişinin kendi kanından ayrıştırılan plateletlerin kullanılması ve bu işlemlerin steril şartlarda yapılması başlıca özelliklerinden biridir. Enfeksiyon ve alerji riskinin yok denecek kadar az olması sebebiyle güvenilir bir yöntem. Bugüne kadar bilinen bir yan etkisi yok. Platelet sayısı yetersiz hastalara ve kanser hastalarına uygulanmıyor.

Kaç Seans Sürüyor?

2-3 hafta arayla 3-4 uygulama yapılması öneriliyor. İlk uygulama sonrası ciltte sağlıklı bir parlaklık ve ışıltı görülüyor, ancak tam etki yinelenen uygulamalarla elde ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu