BilgisayarBilgisayar TeknolojisiGENEL

Bilgisayar kendi kendine yeniden başlatıyor sorunu

Bilgisayar kendi kendine yeniden başlatıyor sorunu.Bilgisayar kendini başlatıyor sorunu çözümü .Teknolojinin gelişmesi ile çoğalan bilgisayar kullanımı sonrasında kullanıcıların en çok yaşadığı sorun bilgisayar kendini yeniden başlatması gelmektedir.

Bilgisayar kendini yeniden başlatması ve çözümleri bilgisayar kullanıcıların en fazla araştırdıkları konuların başında gelmektedir. Bu sorun ile karşılaşmayan hemen hemen yoktur ve çözüm elde etmek en doğru tavsiyelere göre hareket etmektedirler. Her an karşılaşmanın mümkün olduğu bu sorunun birçok farklı çeşitlerde nedenleri bulunmaktadır. Genellikle yazılımsal olan sorunlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır.

Donanımsal Kaynaklı Olan Sorunlar

Donanımsal kaynaklı olan sorunlar genel olarak işlemci veya güç kaynağı nedeni ile meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra RAM ve anakart kaynaklı sorunlar oluşabilir. Bu halde sorunun kaynağının bilinmemesi durumunda bilgisayarın fan ile donanımlarının tozdan arındırılması son derece önemli olmaktadır. Bilgisayar devamlı olarak yeniden başlıyor sorunu özellikle bu neden ile meydana gelmektedir.

Donanım Kaynaklı Sorunlara Çözümler

Genel olarak fanların iyi çalışmaması bilgisayar parçalarının ısınması ile bilgisayarın yeniden başlamasına neden olacaktır. Donanımların ısınmasından veya başka nedenlerden dolayı bilgisayarın kapanması iyi bir durum olmaktadır. Böylece bilgisayarın zarar görmesi bu yöntem ile engellenmektedir. Bu gibi sorunlarda yapılacak en doğru bilgisayarın yeniden başlatılması sorunlarına çözüm yolları şunlardır;

  • Fan ve donanımların temizliğinin yapılması,
  • İşlemciden oluşan sorun olması halinde termal macunun yenilenmesi ve fanın temizliğinin yapılması,
  • Dizüstü bilgisayarlarda ısınma nedeni ile sorun oluşması hainde ek soğutucu kullanılabilir,
  • Fan yeterli olmaması durumunda yeni ve çok daha iyi bir fan işlemci ile değişim yapılmalı,
  • RAM değişikliği yakın zaman içinde yapılmış ise mhz değerleri uyum sağlamayabilir. Bu durumda değişiklikler yapılabilir,
  • Anakart kaynaklı olan bir sorun var ise yapılması gereken yetkili bir servis ile görüşmek ve profesyonel yardım alınmalıdır.

Bilgisayar kendini yeniden başlatması sorunu bazı zamanlar yazılımdan meydana gelmektedir. Bu gibi sorunlar karşısında sorunun çözümü çok daha kolay olmaktadır. Genel olarak crack yapılan programlardan meydana gelen sorunlar bilgisayarda oluşmaktadır. Bundan dolayı lisanslı programların kullanılması çok daha önemli olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu