BilgisayarGENEL

Gizli numara engelleme

Gizli numara engelleme  Gündelik hayatımızda telefonumuz arayan gizli ve özel numaralar bizi rahatsız edebilir. Bu durumu önlemek için atılacak olan adımlara birlikte bakalım.

Telefonunuz ‘da Gizli veya özel numara özelliği ile numaramızı gizleyebilirsiniz. Telefonumuzda bulunan bir fonksiyon ile bu  özellik aktif edilebilmekte. Bu özelliği aktif etmek için telefonda aramak istediğimiz numarayı yazdığımız bölüme gelip  #31# karakterlerini tuşladığımızda telefon numaramız gizli moda geçmekte. Bu durum karşı aranan tarafta epey bir huzursuz hissetmesine sebep olabilir.

Turkcell , vodafone gibi operator şirketleri gizli numara aramalarını engellemek için ücret talep etmemekte . Şimdi Gizli veya özel numaralar kullandığımız operatörlerde nasıl engellenir bu duruma bakalım ! Turkcell , vodafone ,Türk telekom gibi operator firmalarda gizli aramaları engellemek için yapılacak olan işlem adımları şöyle :

Gizli numara engellemesi nasıl yapılır ?

Turkcell gizli arama engelleme 

Turkcell operator hizmetlerini kullananların gizli veya özel çağrılarını engellenmesi için aşağıdaki işlem adımlarını uygulayabilirsiniz.

Telefon bölümüne  gelip  *253#   numara ve karakterleri tuşlayın ve arama yapınız. Bu işlem sonrası hattınız gizli numaralar kapatılacaktır.

Turkcell operatörünü kullananların gizli numara çağrılarını engellemesi için aşağıdaki adımları uygulamaları yeterlidir.

Hattınızı gizli numaralara açmak için ise aynı işlemi yapmanız yeterlidir.

Vodafone gizli numara nasıl engelleme

Vodafone ‘da gizli numara engelleme işlemi ücretsizdir . Vodafone numara gizleme işlemini gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları uygulama yeterli olmaktadır.

Vodafone da hizmetlerinde bulunan self servis, sesli yanıt sistemi , SMS servisini kullanarak gizli numara engellemesi yapabilirsiniz.

SMS üzerinden gizli numaraları engellemek için ”  7046’ya ‘GIZLI AC”   yazıp sms göndermek yeterli olmaktadır.

Gizli numaralardan gelen numaraları kabul etmek için ise ” GIZLI KAPAT ” yazıp 7046‘ya mesaj yollayabilirsiniz.

Sesli yanıt servisini kullanmak isterseniz  (7000) numarası aranabilir. google

Turk Telekom gizli numara engelleme 

Turktelekom ‘da gizli numara engelleme işlemi  ücretsiz olarak sunulmakta. Gizli numara engellemesi yapabilmek için aşağıdaki işlem adımlarını yapabilirsiniz.

Telefon menüsüne girip ”  *253#  ” numara ve karakterleri tuşlayın ve arama yapınız. Bu işlemi iptal etmek için ise aynı yolu kullanabilirsiniz.

Bimcell gizli numara engelleme

Bimcell  operatorün’de gizli numara engelleme işlemi  ücretsiz olarak sunulmakta. Gizli numara engellemesi yapabilmek için aşağıdaki işlem adımlarını yapabilirsiniz.

Telefon menüsüne girip ”  * 253#  ” numara ve karakterleri tuşlayın ve arama yapınız. Bu işlemi iptal etmek için ise aynı yolu kullanabilirsiniz. google

Gizli Numara nasıl Öğrenilir

Genellikle gizli numara ile arama yöntemi güvenli bir yöntem olarak görülürken aranan kişi tarafından bir tehdit unsuru olarak algılanmakta. Özelikle günümüzde  telefon üzerinden dolandırıcılık faaliyetlerinin fazla şekilde yaşandığı için gelen gizli numaralara güvenmeme mantıklı. Bizim bu makalemizde gizli numara nasıl öğrenilir konusunu bakacağız. Bizi arayan gizli numarayı nasıl öğrenebilir ve yasal boyutu nedir , detayları paylaşmaya çalışacağız.

Tanımadığımız bir numara tarafından defalarca aranmak bir çoğumuzu rahatsız eden bir durum. Günümüzde özellikle bir çok site tanıtım amacı ile bu yöntemleri yoğun bir şekilde kullanmakta. Bu yaşanan olumsuzluklar nedeni ile Operator şirketleri yani Turkcell , Vodafone ve Turk Telekom müşterileri gizli numara nasıl öğrenilir sorularını merak etmekte. Özel numaraları öğrenme ve gizli numaraları bulma yolunda nasıl yol izlenmeli bu konuya bakmaya çalışacağız.

Vodafone ‘da gizli numara nasıl öğrenilir ?

Vodafone müşterileri bilinmedik bir numaradan gelen çağrıları kim tarafından geldiğini öğrenme imkanına sahiptir. Bunun için bir kaç seçenek mevcut , onlara göz atalım.

Birinci seçenek : 11842 Bilinmeyen Numaralar servisimizi aranabilir.

İkinci seçenek :  Mesaj kısmını açıp  “KIM” yazıp boşluk bırakıp 10 haneli GSM numarası’ nı yazarak 7048′ e sms gönderebilir.

Vodafone ‘da eğer gizli  bir numara dan size çağrı geliyorsa ” gelen aramaların kime ait olduğuna dair bilgiye ulaşabilmek için savcılığa başvurabilirsiniz”

Türkcell’de gizli numara nasıl öğrenilir ?

Turkcell müşterisi olup gizli numaralardan aranıyorsanız , Vodafone gizli numara öğrenme işlemindeki gibi “gelen aramaların kime ait olduğunu dair bilgiye ulaşmak için savcılığa başvurmanız gerekmektedir. Turkcell gizli numara öğrenme konusunda herhangi hizmete maalesef sahip değil. Bu aramalardan şikayetçi iseniz izlenmesi gereken yol savcılığa giderek şikayetçi olduğunu bildirmektir.

Türk Telekom’da gizli numara nasıl öğrenilir ?

Türk Telekom müşterisi olup gizli numaralardan aranıyorsanız , Vodafone gizli numara öğrenme işlemindeki gibi “gelen aramaların kime ait olduğunu dair bilgiye ulaşmak için savcılığa başvurmanız gerekmektedir. Türk Telekom gizli numara öğrenme konusunda herhangi hizmete maalesef sahip değil. Bu aramalardan şikayetçi iseniz izlenmesi gereken yol savcılığa giderek şikayetçi olduğunu bildirmektir.

Gizli numara engelleme

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu