GENELSağlık

Ginera Doğum Kontrol Hapı nasıl kullanılır

Ginera Doğum Kontrol Hapı nasıl kullanılır , İçinde 21 adet draje hap olarak üretilen Ginera, gebelik önleyici bir ilaçtır. Doktor tavsiyesi ile kullanılan ve istenmeyen gebeliklerin önüne geçmek için düzenli kullanımı şart olan bu ilacı daha yakından tanıyalım. Ginera ilacı hormonları baskılar ve kadınlarda yumurtlamayı engeller. Bu sayede de korumasız ilişkiye girilse bile gebelik çok düşük bir ihtimal hariç oluşmayacaktır.

Ginera nasıl kullanılıyor?

Ginera içinde bulunan 21 hapın düzenli kullanılması ilk öncelikli kuraldır elbette. Her gün ortalama olarak aynı saate alınması önerilir. Bol su ile tüketebilirsiniz. Üzerinden yer alan takvim sizin günleri şaşırmadan ve atlamadan içmenizi sağlıyor olacak.

Ginera kesin olarak koruyor mu?

Ginera eğer doğru ve düzenli olarak alınırsa yüzde 99,9 oranında bir korumaya sahiptir. Bu oran sizin hapı düzenli almanıza bağlıdır. Hapı almayı atladığınız her zaman dilimi için bu oran düşüş gösteriyor olacaktır elbette. Özellikle ilk başladığınız günlerde atlamadan içmeyi ihmal etmeyiniz. Sonra ki aylarda yani 3 aydan sonra ki düzeni kullanımlarınızdan sonrası için bir gün unutmanız sizi riske atmayacaktır ama hatırladığınız an hemen ilacınızı almayı da unutmayınız.

Bir başka gebelik koruma ilacından Ginera ilacına geçiş yapıyorsanız hiç ara vermeden direk bu ilacı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ginera hangi yaş grubuna uygundur?

Ginera yani gebelik önleyici ilaç regl döneminden sonra ki her dönem için uygundur. Eğer cinsel ilişki yaşıyorsanız ve hamile kalmak istemiyorsanız mutlaka doğum kontrol yöntemlerinden birini uygulamalısınız. Uzun süreli cinsel ilişkilerde ise genellikle doğum kontrol hapı kullanılır. Yumurtlama yaşınız devam edene kadar kullanıma devam etmelisiniz.

Ginera kullanırken hamileymişim ne olacak?

Ginera kullanırken hamile olduğunuzu öğrendi iseniz hemen kullanımı bırakın ve doktorunuza başvuru yapınız ya hep ya hiç kuralı devreye girecek ev sağlıklı bir gebelik ise zaten devam ediyor olacaktır. Bunun yanı sıra hamile olduğunuz hakkında şüpheleriniz var ise ve hamile kalma olasılığınız varsa da mutlaka Ginera almayı bırakınız ve cinsel ilişkiye girmeden doktorunuza başvuru yapınız.

Ginera kullananların adet günleri artıyor mu?

Birçok doğum kontrol hapında adet günlerin uzadığı gibi yorumlar okuyor olabilirsiniz. Ginera hapının adet günlerini uzattığı yönünde net bir kanıt yoktur ve bu kişiye göre değişiklik gösterebilir. Maksimum bir ya da iki gün gibi oynamaya zaten her zaman normal olarak kabul edilmektedir.

Ginera almayı unuttum ne yapmalıyım?

Eğer en son içtiğinizin üzerinden henüz 12 saat geçmiş ise panik olmanıza gerek yok. Hemen bir adet Ginera içerek devam edebilirsiniz. Eğer 12 saatten daha uzun süredir içmedi iseniz ve bu bir günü aşıyor ise o halde korumanın azaldığını bilmelisiniz. Doğum kontrol haplarını uzun süredir kullanıyorsanız vücudunuz zaten bir alışkanlığına girmiş olacak ve bir günü idare edecektir ama bu gibi alışkanlıkları yapıp işinizi asla riske atmayınız.

Ginera yan etkileri var mıdır?

Yaygın olarak görülen Ginera yan etkileri arasında

Meme hassasiyeti

Kilo artışı

Bulantı

Baş ağrısı

Ve duygu değişimleri alıyor. Elbette bu herkes için görülecek diye bir durum değildir. Bu sayılan ya etkiler 10 hastanın birinde görülebilmektedir. Bu gibi yan etkilere ya da daha farklı yan etkilere sahip iseniz o halde ilacı kesmeli ve doktorunuza başvuru yapmalısınız.

Bunların yanı sıra ciddi bir rahatsızlık geçirdi iseniz ya da halen tedavileriniz devam ediyorsa da doktorunuza başvurmayı unutmayınız. Sürekli olarak kullandığınız ilaçları da hekime söylemeyi unutmayınız.

Ginera kullanırken ya da kullanacakken dikkat edilecekler

Doktorunuzun onayı olmadan Ginera doğum kontrol hapını kullanmayınız.

Kan pıhtılaşması rahatsızlığınız var ise kullanmayınız

Kalp hastalığınız var ise kullanmayınız

Yüksek kan basıncına sahip iseniz kullanmayınız

Karaciğer hastalıklarınız var ise kullanmayınız

Rahatsız olduğunuz her konuda ve aklınıza takılan her konuda doktorunuza danışmayı asla ihmal etmemelisiniz. Yolunca gitmeyen durumlar sezinliyorsanız kullanmayı kesiniz ve doktora danışınız.

Ginera kullanıcı yorumları

Ginera kullanıcı yorumları sizlerden gelen bilgiler ile daha değerli oluyor. Sizler de yorum kısmına merak ettiğiniz soruları ya da Ginera kullanıcı yorumlarınızı iletebilirsiniz. Sizin bir fikriniz bir sonra ki için önemli bir bilgi olabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu