BilgisayarGENEL

Bilgisayarın mac adresi nasıl değiştirilir

Bilgisayarın Mac adresi nasıl değiştirilir konusuna bu makalede birlikte göz atacağız. Öncelikle MAC adresi nedir veya ne işe yarar bunu ele alalım. Mac adresi (Media Access Control )  Ethernet ortamına bağlı 2 bilgisayarın birbirleri ile haberleşmesi için kullanılan 48 bit bir adrestir. Cihazın Mac adresi (Fiziksel ve Donımsal adres) ağ donanımın tanımlanması sağlar. Her bilgisayarın bir Mac adresi mevcuttur , küresel olarak benzersizdir. Mac adresleri Hexadesimal (Onaltılık)sayısı sistemi ile yazılır ,Mac adresi 6 oktetten oluşmaktadır. İk 3 oktet donanımı üreten firmayı , son 3 oktet ise donanımı işaret etmekte.

Örneğin : 8D-1C-DD-22-EC-CC

Mac adresinin kullandığı protokoller bazıları

Token ring

Ethernet

Wi-fi

Bluetooth

FDDI

ISCI

Bilgisayarın Mac adresi nasıl değiştirilir ?

Mac adresi ile ilgili genel bir tanımlama yaptıktan sonra bu işlemi nasıl yapabiliriz , bu konuya bakalım. Mac adresini program veya programsız olarak değiştirmek mümkün

Programsız olarak değiştirme adımları …

Öncelikle bu işlem için Aygıt yöneticisini açmamız gerekiyor. Windows + X tuşlarına aynı anda basarak veya Bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp yönet bölümünü seçerek aygıt yöneticisine erişebilirsiniz. Aygıt yöneticisi “Ağ bağdaştırıcı” bölümünde değiştirmek istediğimiz Ethernet kartını seçip üzerinde sağ tıklayıp  , özellikler kısmına basıyoruz.

Karşımıza gelen Ekrandan Gelişmiş /Ağ adresi bölümüne tıklıyoruz. Eğer bu seçeneği göremiyorsanız Ethernet kartı bu özelliği desteklememektedir.

Program kullanarak Mac adresi nasıl değiştirilir !

Mac adresi değiştirmek için bir çok program bulunmakta. Bizim sizlere önerimiz ise “Mac address Changer” Programı, bu program ile hızlı şekilde mac adres değişikliği yapabiliriz.

Program ile mac adresi değiştirme
Program ile mac adresi değiştirme

Programı alt taraftaki linkten indirdikten sonra kolay kurulum sonrası Mac adresi değiş mi gayet basit bir şekilde olmakta, işlem adımları şu şekilde.

Mac address Changer programını açıyoruz  ve sonrasında hangi Ethernet kartını değiştirmek istiyorsak onu seçip alt menüdeki “Random Mac address ” butonuna basıyoruz.

Otomatik olarak bir Mac adresi oluşturmakta , bu Mac adresini kayıt etmek için “Change Now” seçeneğine tıklamamız yeterli. Umarım sizlere yararlı olmuştur.

Program Sistem gereksinimleri : Windows 10/8.1/8/7/Vista/XP/Server 2012 R2/Server 2012/Server 2008 R2/Server 2008/Server 2003/Server 2000

Üretici : Technitium

indir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu